Facebook Google+ Twitter

Szef MON oburzony asystą honorową dla stalinowskiego prokuratora. Odwołał dowódców garnizonu Koszalin

Minister obrony narodowej odwołał dowódców garnizonu Koszalin. Decyzja ma związek z przyznaniem wojskowej asysty honorowej podczas pogrzebu stalinowskiego prokuratora Wacława Krzyżanowskiego.

 / Fot. autor nieznany/Domena Publiczna"Min. Tomasz Siemoniak odwołał w trybie natychmiastowym ze stanowisk dowódcę oraz komendanta garnizonu Koszalin. Odwołanie ma związek z przyznaniem wojskowej asysty honorowej na pogrzeb stalinowskiego prokuratora Wacława Krzyżanowskiego" - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej.

Wcześniej minister był pytany przez jednego z użytkowników Twittera czy jest mu nie wstyd, że Wojsko Polskie uczci Wacława Krzyżanowskiego. "Wstyd. Zażądałem wyjaśnień od dowódcy garnizonu Koszalin, który podjął taką decyzję" - napisał w odpowiedzi na pytanie Tomasz Siemoniak.

Kim był Wacław Krzyżanowski? To oskarżyciel posiłkowy, który 3 sierpnia 1946 r. zażądał kary śmierci dla 17-letniej sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK, Danuty Siedzikówny "Inki". Została ona rozstrzelana 28 sierpnia 1946 r. wraz z innym skazańcem Feliksem Selmanowiczem "Zagończykiem". Miejsce pochówku "Inki" nie jest znane. W ubiegłym miesiącu zespół dr Krzysztofa Szwagrzyka natrafił na Cmentarzu Garnizonowym w Gdański na szczątki młodej kobiety oraz mężczyzny. IPN zbada czy należą one do sanitariuszki oddziału Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".

Czytaj także: Krzysztof Szwagrzyk: Nie znając historii „Łączki”, nie zrozumiemy historii Polski [WYWIAD]


"Byłem młody. Wcześniej nie brałem udziału w żadnej sprawie sądowej. Zostałem skierowany na proces przypadkowo, bez przeszkolenia i przygotowania" - bronił się Wacław Krzyżanowski. Okazuje się jednak, że kilka godzin przed procesem "Inki" był oskarżycielem w innej sprawie - podaje serwis wPolityce.pl.

W 2001 r. Krzyżanowski został uniewinniony przez sąd w Poznaniu od zarzutu zbrodni sądowej ze względu na niemożliwość jednoznacznego określenia jego roli w procesie sanitariuszki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Oburzające jest, że państwo polskie troszczy się o swoich zbrodniarzy przyznając im wysokie emerytury w wysokości od 5 ,7 tysięcy (np. Wolińska) tak by mogli w luksusie dożywać swoich dni .A po śmierci fundować huczny pogrzeb. A na badania dotyczące identyfikacji grobów ofiar ( w tym Inki) bez skrupułów tnie koszty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Darku od odzyskania "wolności" po 1989 nie udało się zmienić przepisów Ceremoniału Wojskowego. Przewodnia patria uznała, że sprawa jest załatwiona. Pan Marszałek Sejmu Stefan N. na próby zmian odpowiedział ,że woli zajmować się żywymi a nie umarłymi.
Zgodnie z tymi obowiązującymi przepisami uroczysty pogrzeb przysługuje zarówno generałowi jak i pułkownikowi niezależnie od jego przeszłości. Jeżeli ktoś zwraca się do dowódców o wystawienie kompani honorowej dla zmarłego wojskowego to ci nie mają prawa odmówić .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie, już przy pogrzebie lidera WRONy to przerabialiśmy. Dygnitarze wysokiego szczebla przypomnieli, że asysta wojskowa przysługuje "z urzędu" byłemu prezydentowi i generałowi. O pułkownikach nie wspomniano. Można więc domniemywać, że ex UBecki prokurator dostał asystę tylko i wyłącznie na skutek osobistej decyzji jakichś wojskowych dowódców, co pociągnęło słusznie konsekwencje.
Swoją drogą nie zdegradowano ich - co byłoby faktycznie karą - a jedynie zdjęto z funkcji, co karą nie jest lecz jedynie odsunięciem od możliwości w przyszłości wpadania na tak genialne pomysły.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie kąsa się ręki, która karmi. Tak postępują przynajmniej wiodący politycy.

Prawo nie zostało złamane , Siemoniak nie ma prawa w zaistniałej sytuacji nikogo zwalniać !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pojechał po pagonach równo...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.