Facebook Google+ Twitter

Szef MON podpisał plan modernizacji armii

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-03 14:27

Dokument powstawał w resorcie od wielu dni, a musiał powstać ze względu na oszczędności w całym budżecie państwa.

Rzecznik MON powiedział, że ten plan będzie punktem wyjścia dalszych rozmów z przedstawicielami przemysłu zbrojeniowego. Robert Rochowicz przypomniał, że ministerstwo rozmawiało kilka razy z przedstawicielami zbrojeniówki - ostatnio pod koniec lutego. Rzecznik MON nie chciał ujawnić szczegółów opracowanego przez MON planu modernizacji po cięciach, ponieważ jest to dokument tajny.

W rozmowach z resortem od początku uczestniczą związkowcy. Po ostatnich konsultacjach dali ministerstwu ultimatum: albo do 6 marca zobaczą plan zakupów na najbliższe dwa lata, albo przyjadą protestować do Warszawy.

Tegoroczny budżet MON - planowany na 25 miliardów złotych - na początku roku został obcięty o prawie 2 miliardy. Cięcia nie objęły wynagrodzeń, emerytur, profesjonalizacji armii ani wyposażenia na kontyngent w Afganistanie.

Zaciskanie pasa nie dotyczy również programów wieloletnich: na zakup przeciwlotniczych zestawów rakietowych GROM, przeciwpancernych pocisków SPIKE oraz KTO Rosomak.
W ramach szukania oszczędności ministerstwo zrezygnowało także z większości zapisów w programie, który miał zmienić model i system zarządzania wojskiem. Dlatego też nie będzie przeprowadzki dowództw Wojsk Lądowych i Sił Powietrznych ze stolicy. Rozważa się również ograniczenie niektórych zagranicznych kontyngentów, z wyjątkiem Afganistanu, gdzie ma służyć około 1600 żołnierzy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.