Facebook Google+ Twitter

Szef MON: W przyszłym tygodniu decyzja o przysłaniu do Polski amerykańskich sił lądowych

Minister obrony Tomasz Siemoniak zapowiedział zwiększenie obecności armii amerykańskiej w Polsce. Oprócz samolotów Stany Zjednoczone mogą przysłać do naszego kraju siły lądowe.

 / Fot. EPA/MICHAEL REYNOLDSAmerykanie podejmą w przyszłym tygodniu decyzję o wysłaniu sił lądowych do Polski. Ma to być element wzmocnienia obecności wojsk NATO w Europie Środkowo-Wschodniej i odpowiedź na kryzys na Ukrainie - podaje Polska Agencja Prasowa. "Wczoraj podjęliśmy pewne ustalenia, które zeszły teraz na poziom planistów wojskowych" - powiedział szef resortu obrony.

Tomasz Siemoniak przez trzy dni przebywał w Waszyngtonie. Jak sam twierdzi, zabiegał o polskie interesy. "(...) Bardzo zależy nam na silnym NATO obecnym w Polsce i na obecności USA w Polsce" - mówił. Dodał też, że nasz kraj jest zainteresowany długoterminową współpraca wojskową, a nie tylko doraźną pomocą w obliczu ukraińskiego kryzysu. "Liczę, że to będzie w finale oznaczało, że Polska znajdzie się w grupie najbliższych sojuszników USA na świecie" - wyraził nadzieję minister obrony.

Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych ogłosił w czwartek, że amerykańskie samoloty pozostaną w Polsce do końca roku. Wcześniej zakładano, że będą stacjonować do czerwca. Ich liczba ma jeszcze wzrosnąć. Amerykański sekretarz z polskim odpowiednikiem zainaugurowali program "solidarności i partnerstwa", który będzie definiował szczegóły współpracy wojskowej. Ma ona zostać rozszerzona na siły specjalne, kooperację sił powietrznych, wspólne ćwiczenia.

Hagel powiedział też, że rozważna jest w ramach NATO możliwość zainstalowania w Polsce bazy sił rotacyjnych, która obejmowałaby różne rodzaje wojsk.

"Przyjechaliśmy tu z poważną uczciwą ofertą bliskiej współpracy przez najbliższe lata, przynoszącej korzyści Polsce, regionowi i USA" - podsumował wizytę w USA Siemoniak.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.