Facebook Google+ Twitter

Szef SPD Sigmar Gabriel chce wspólnotowej kontroli zadłużenia

W Niemczech nie słabnie gorąca debata dotycząca ratowania strefy Euro.

Szef SPD Sigmar Gabriel stwierdził w wywiadzie dla Berliner Zeitung, że potrzebny jest wspólnotowy system kar dla krajów strefy Euro za zbyt wysoki poziom zadłużenia, połączony ze wspólnotowym systemem kontroli zadłużenia. Jego zdaniem dotychczasowa polityka ratowania strefy Euro, polegająca na wysyłaniu kolejnych transz pomocy zadłużonym krajom, nie sprawdziła się, chociaż SPD wspierała ją do niedawna. Jak sam powiedział, do tego potrzebna będzie zmiana konstytucji. W tym celu powinno zostać rozpisane referendum. Gabriel powiedział, że swój plan przedstawi oficjalnie członkom SPD i będzie starał się promować go wśród innych europejskich partii socjaldemokratycznych. Rząd federalny jest przeciwny temu pomysłowi.

Dodać należy, że Gabriel przejął ten pomysł od profesorów Jürgena Habermasa, Petera Bofingera i Juliana Nida-Rümeli’ego, którzy twierdzą także, że Unia Europejska nie przetrwa bez tych reform. Powstanie takiego wspólnotowego systemu kontroli miałoby doprowadzić do powstania unii politycznej, składającej się z 17 krajów strefy Euro. Jest to koncepcja paneuropejska, według której powinno powstać jedno państwo europejskie, gdyż tylko ono miałoby być w stanie konkurować ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Z kolei dziennikarz ekonomiczny Wiadomości24 Grzegorz Wasiluk twierdzi, że ratowanie strefy Euro nie ma już szans na powodzenie. Sam upadek Unii w obecnej postaci miałby przywrócić zdrową konkurencję między krajami europejskimi, które bardzo się od siebie różnią.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Faktycznie, taki jest mój wniosek końcowy. Odnośnie propozycji Sigmara Gabriela dodam tylko, że jest to jedna z kilu podobnych koncepcji. Z ciekawszych warto wymienić koncepcję tzw. nordyckiej unii walutowej (Francja, Niemcy, krajje Beneluksu, może również Irlandia i Słowacja), która mogłaby powstać po usunięciu ze strefy euro wiadomo kogo jak również za co. Moim skromnym zdaniem z punktu widzenia ekonomii politycznej jest już na to za późno. Paneuropa, również globalizm kompromitują się coraz mocniej i niechby tylko rozpisano podobne referendum, zresztą pierwsze w dziejach RFN...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.