Facebook Google+ Twitter

Szef tarnobrzeskiego UB skazany

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-05 19:09

Były szef tarnobrzeskiego Urzędu Bezpieczeństwa Eugeniusz M. ma spędzić 3 i pół roku w więzieniu. Sąd Apelacyjny w Rzeszowie nieznacznie zmienił wyrok sądu w Tarnobrzegu i utrzymał wymiar kary.

87-letni Eugeniusz M. został skazany za wydawanie w latach 50. poleceń bezprawnego zatrzymywania działaczy podziemia i zezwalanie na torturowanie więźniów. Mieli też bić pałkami, kopać, przetrzymywać nagich aresztowanych w piwnicznych celach.

Oskarżony podkreślał, że jest niewinny i nie stosował żadnych represji wobec opozycji, a nawet przyjaźnił sie z niektórymi jej działaczami.

Sąd stwierdził jednak, że Eugeniusz M. niedopełnił swoich obowiazków jako funkcjonariusz publiczny i nie nadzorował podwładnych, którzy torturowali zatrzymanych.

Sąd uznał, że nie ma dowodów na to, by oskarżony ponosił odpowiedzialnośc za zabójstwo działacza opozycji, bowiem w tym czasie przebywał na szkoleniu we Wrocławiu.

Wyrok jest już prawomocny. Eugeniusz M. do niedawana był prezesem podkarpackiego oddziału Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.