Facebook Google+ Twitter

Szef ukraińskiego MSZ pojedzie do Tbilisi

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-09 21:42

Wiktor Juszczenko skierował do Gruzji ministra spraw zagranicznych Wołodymyra Ohryzko.

Ukraiński prezydent przeprowadził także telefoniczne konsultacje z szefem unijnej dyplomacji Javierem Solaną oraz prezydentami Litwy i Francji, Valdasem Adamkusem i Nicolasem Sarkozy'm.

W czasie rozmów z europejskimi przywódcami Wiktor Juszczenko zaprezentował stanowisko Ukrainy w sprawie konfliktu gruzińsko-osetyjskiego.

Kijów naciska, aby wprowadzić zawieszenie broni i powrócić do stołu negocjacji. Ukraiński prezydent zaapelował także o pomoc w odbudowie zniszczonej infrastruktury oraz domów w Gruzji.

Minister spraw zagranicznych Wołodymyr Ohryzko ma się udać do Tbilisi, aby tam przeprowadzić konsultacje z miejscowymi władzami. Od wczoraj w gruzińskiej stolicy przebywa jego zastępca Kostiantyn Jelisiejew.

Prezydent i podległe mu Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie popierają w konflikcie stronę gruzińską. Micheila Saakaszwili i Wiktora Juszczenkę łączą przyjacielskie stosunki.

Dotąd jednak nie znane jest stanowisko rządu Julii Tymoszenko i samej premier. Z kolei opozycja opowiada się po stronie rosyjskiej i obawia się, że zbyt progruzińska pozycja pogorszy stosunki z Moskwą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.