Facebook Google+ Twitter

Szef ZNP: Przez ministerstwo edukacji nauczyciele będą tracić pracę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-07 17:21

Szef ZNP Sławomir Broniarz ostrzega, że jeśli zmiany planowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wejdą w życie, to co piąty nauczyciel może stracić pracę. Rządowy projekt nowelizacji Karty Nauczyciela zaproponowany przez MEN daje samorządom możliwość zwiększenia pensum nauczycielskiego o 4 godziny tygodniowo.

Szef Związku Nauczycielstwa Polskiego uważa, że w konsekwencji zwiększenia wymiaru czasu pracy, ponad 100 tysięcy nauczycieli może stracić zatrudnienie.

Wiceminister Edukacji Justyna Szumilas odpiera zarzuty prezesa ZNP. Podkreśla, że zapis nie oznacza automatycznego podniesienia pensum dla wszystkich nauczycieli. Decyzję o zwiększeniu czasu pracy samorząd będzie musiał bardzo dobrze uzasadnić - podkreśla wiceminister Szumilas. Podniesienie pensum będzie zależało od typu szkoły, rodzaju zajęć i liczby uczniów w klasie, tłumaczy wiceminister edukacji.

Krystyna Szumilas dodaje, że nowe zapisy w Karcie Nauczyciela oznaczają pozytywne zmiany dla nauczycieli. Przyjmując uchwałę o podniesieniu pensum, samorząd może ustalić wyższe wynagrodzenie dla nauczycieli.

Na 18 sierpnia jest zaplanowane spotkanie strony rządowej z nauczycielskimi związkami zawodowymi. Sławomir Broniarz zapowiedział, że jeśli rozmowy nie przyniosą przełomu w dyskusji o płacach i emeryturach nauczycielskich, władze ZNP mogą zarządzić od 1 września pogotowie strajkowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.