Facebook Google+ Twitter

Szefie, nie płać mi pensji w terminie

 • Ewa Bo
 • Data dodania: 2008-12-29 11:28

Takie słowa jeszcze w grudniu mogą usłyszeć niektórzy pracodawcy z ust swoich podwładnych. A to wszystko za sprawą niższych stawek podatkowych jakie będą obowiązywać od nowego roku.

Pensja pracownika / Fot. Piotr AndrzejakOd 1 stycznia 2009 roku będą obowiązywać niższe stawki podatku PIT (zamiast trzech: 19, 30 i 40 procent obowiązujących w tym roku będą
dwie: 18 i 32 procent. Próg wejścia w najwyższy podatek wyniesie wówczas 85.528 zł.

Kodeks pracy stanowi, iż wypłata wynagrodzenia musi nastąpić najpóźniej do 10. dnia następnego miesiąca. Jeżeli jednak w firmie przepisy wewnętrzne mówią inaczej, to właśnie one są dla pracodawcy wiążące i można wówczas dokonać wypłaty wynagrodzenia za grudzień 2008 r. w styczniu 2009 r. Jeśli nie będzie to sprzeczne z kodeksem pracy lub przepisami wewnętrznymi, to będzie można zastosować do opodatkowania tych wynagrodzeń zasady obowiązujące w styczniu 2009 r.

Skorzystają na tym wszyscy pracownicy, zarówno osoby zarabiające kilka tysięcy miesięcznie (dla tych osób będzie to najbardziej korzystne) jak i ci, którzy otrzymują 1500 zł netto. Zarabiający średnią krajową zaoszczędzą na podatku 276 zł, a pobierający minimalną płacę otrzymają wypłatę wyższą o 72 zł.

Wnioski o przesunięcie wypłaty pensji z tego miesiąca na styczeń muszą złożyć zainteresowani pracownicy, a pracodawca musi je zatwierdzić. W małej firmie zatrudniającej mniej niż 20 osób jest to możliwe do wykonania w krótkim czasie. Na druku złożonym przez pracownika szef może dokonać adnotacji "akceptuję" a następnie zmienić angaże. Nie wymaga to dużego nakładu pracy, a przesunięcie grudniowych poborów nie skończy się wykroczeniem i karnymi odsetkami.

W większych firmach zmiana regulaminu pracy czy wynagradzania może okazać się zbyt czasochłonna i potrwać nawet kilka miesięcy. Z tego też powodu nie wszystkie firmy się na takie zmiany zdecydowały.

Źródło: rp.pl
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

+ za interesujący tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

no. no proszę.... proszę... te podatki to jednak zmora dla wszystkich....

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ bo warto wiedzieć :-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 30.12.2008 15:02

Aha, czyli istnieją pewne różnice... Fajnie macie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aby wypłacić grudniowe wynagrodzenie w styczniu pracodawca musi postępować w trybie określonym w przepisach prawa pracy. Zmiana terminu wypłaty wynagrodzenia za pracę, zgodnie z obowiązującymi wymaganiami, nie stanowi naruszenia czy obejścia przepisów prawa pracy i prawa podatkowego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 29.12.2008 21:34

"Nigdzie wewnętrzne regulaminy i ustalenia nie mogą kolidować z prawem :). "

Wobec tego spóźnione wypłacenie wynagrodzenia za prace jest niezgodne z prawem... Chyba, ze Twoja interpretacja prawa jest hm.. inna :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 29.12.2008 21:30

Dlaczego kolidować z prawem, bez przesady nie podejrzewam, że to świadome łamanie przepisów, to raczej ich interpretacja.
Nigdzie wewnętrzne regulaminy i ustalenia nie mogą kolidować z prawem :).
Nie tylko w Niemczech.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 29.12.2008 19:55

(+) Ciekawe. Dla mnie przede wszystkim dlatego, ze w Niemczech niemożliwe. :) Żadne regulaminy, żadne wewnętrzne ustalenia czy przepisy, nie mogą tutaj kolidować z prawem, w tym przypadku z Kodeksem Pracy.

Jeśli macie te możliwość - korzystajcie z niej :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 29.12.2008 17:46

Ciekawe konkluzje, w sumie to co nie zabronione jest dozwolone. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.