Facebook Google+ Twitter

"Szekspir Forever!" Czy rzeczywiście spektakl dla wszystkich?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2012-01-09 19:04

Na kameralnej scenie Teatru Polskiego, Andrzej Seweryn, jego dyrektor, postanowił podzielić się z widzami swoją osobistą fascynacją największym dramaturgiem w dziejach świata. Aktor zaprezentował się jako partner, prowadzący równoprawny dialog z publicznością.

materiały promocyjne Teatru Polskiego http://www.teatr-polski.art.pl/modules/content/BIEL1975_1.jpg / Fot. Krzysztof BielińskiAndrzej Seweryn rozpoczął swoje przedstawienie
niezwykle sugestywną maksymą: "Świat to wielka scena życia, a wszyscy ludzie są w nim aktorami, którzy grają w nim siedem głównych ról". Są to wcielenia od niemowlaka, poprzez ucznia, kochanka, żołnierza, sędziego, aż po umierającego starca.

Ten stojący nad grobem człowiek jest równie bezradny, jak niemowlę. Główny aktor widowiska "Szekspir forever" odgrywa przed warszawskimi widzami wszystkie wymienione role. Tytuł oznacza Szekspira dla wszystkich, ale jest w tym też czytelny podtekst, że teksty jego 38 sztuk dotyczą nas wszystkich.
Jak wszyscy, to wszyscy!

Szekspir forever Czyżby? Po pierwsze, niezależnie od tłumaczeń, wciąż ten staroangielski język pozostaje hermetycznym kodem zrozumiałym dla filologa, ale nie dla przeciętnego czytelnika. Tutaj należy docenić znakomity pomysł przybliżenia zwykłym zjadaczom chleba uroków szekspirowskiego wiersza, pieśni, komentarza i dialogu. Nie ma lepszego sposobu przekazania wyjątkowości tej literatury, jak bezpośrednia prezentacja na teatralnej scenie. To jednoosobowe przedstawienie jest naprawdę mistrzowskim popisem wiedzy i umiejętności Andrzeja Seweryna. Przekazuje ją z taktem i umiarem niejako en passant, sypiąc anegdotami, jak z rękawa, przypominając wybitne postaci np. Petera Brooke'a, z którymi miał okazję często współpracować).

Widzowie na sali chętnie zgodzili się odpowiadać na zadawane im pytania. Łatwo nie było, ale właśnie to ciekawe, że większość widzów usiłowała sobie i innym dowieść, że i oni co nieco, znają się na twórczości Wiliama Szekspira. Z wydatną pomocą protagonisty przybyli do Teatru Polskiego miłośnicy piszącego dla królowej Elżbiety II dramaturga, wyliczyli prawie wszystkie jego komedie, kroniki historyczne i tragedie. Miłośnicy Melpomeny byli również świadkami emanacji niewątpliwego talentu Andrzeja Seweryna, a także doskonale opanowanego przez niego warsztatu aktorskiego.

Jego możliwości są o wiele większe, bowiem w trakcie dwugodzinnego spektaklu płynnie oscylował między tragedią, komedią i dramatem, a także odgrywając role dam i mężów w różnym wieku. Wydawało się to tak proste i naturalne, jakby przychodziło to mistrzowi bez wysiłku. Ale to tylko dowód na ogrom pracy włożonej w przygotowanie przedstawienia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 10.01.2012 19:11

Ja także dziękuję za życzliwe wpisy

Komentarz został ukrytyrozwiń
5276
  • 5276
  • 10.01.2012 05:01

Dziwię się, że szkoły prowadzają uczniów na bzdurne seanse filmowe do multipleksów wymuszając składki na bilety, a pomijają wielką szansę edukacji młodzieży właśnie podczas takich przedstawień. Andrzej Sewery ma wielki dar mówienia i przekazywania młodym ludziom tego piękna i szlachetnych wartości, jakie niesie teatr. Naprawdę warto tak wspaniały spektakl zauważyć i wykorzystywać z pożytkiem dla uczniów, póki można.

Komentarz został ukrytyrozwiń
FOREVER
  • FOREVER
  • 10.01.2012 03:07

Szekspir, a właściwie Wiliam Shakespeare, to nazwisko oznacza trzęsącego włócznią wojownika... Podobnież to nazwisko łączy w sobie dorobek wielu współczesnych myślicieli i pisarzy. Całkiem możliwe , że dramaty for ever. for everybody, czy for... love wyszły spod pióra sir Francisa Bacona, słynnego aktora Keana, a nawet powstawały wspólnym sumptem, bo jeden człowiek nie byłby w stanie napisać tak wiele, tak genialnych sztuk w czasie tak krótkiego żywota.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mocno zastanawiałam się nad pójściem do Polskiego i ... teraz wiem, że pójdę. Dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zwykle u Pana Zbigniewa wnikliwa i profesjonalna recenzja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.