Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11754 miejsce

"Szekspir i uzurpator"

Należało porozmawiać o Szekspirze. Bo Szekspir nie jest zapomniany, wciąż wystawia się go na deskach teatrów całego świata, wciąż inspiruje. Także jego - Krzysztofa Warlikowskiego, jednego z najsłynniejszych reżyserów teatralnych w Polsce.

 / Fot. http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://www.empik.com/b/o/a7/0f/a70fd1b908635b759b3ac1df5308024d.jpg&imgrefurl=http://www.empik.com/szekspir-i-uzurpTego niełatwego zadania zdecydował się podjąć Piotr Gruszczyński", w książce "Szekspir i uzurpator", będącej zapisem rozmowy autora z reżyserem Krzysztofem Warlikowskim. To co według mnie wysuwa się na pierwszy plan w tej rozmowie to ciągłe podkreślanie doświadczenia i współczesności jaką Warlikowski wszczepia w reżyserowane spektakle szekspirowskie. Zaznacza on, że mają one inną formę, bo zyskały właśnie oddech dzisiejszych czasów i odniesienia do nich.

Rozmówcy analizują przedstawienia reżysera zrealizowane przez dziesięć lat zarówno w kraju jak i za granicą. Jest szczegółowe dochodzenie powstawania etapów inscenizacji, szukania inspiracji. Mowa jest także o tych sztukach, które z różnych powodów nie zostały przez Warlikowskiego dopracowane bądź odłożone i niezrealizowane.

Pozycja może stać się wyzwaniem dla osoby, która o spektaklach Warlikowskiego wie niewiele, bo nie ma żadnej poprzedzającej analizy przedstawień, o których jest mowa. Ale jest to pozycja, w którą warto się zagłębić.

Bo Warlikowski to buntownik, człowiek już tworzący istotną kartę w historii polskiego teatru. Bo po tym wywiadzie wiesz ile Szekspira jest dzisiaj i jak trudno często go zrozumieć. Bo drugim bohaterem jest Warlikowski i to powinno mówić samo za siebie.

Szekspir i uzurpator. Z Krzysztofem Warlikowskim rozmawia Piotr Gruszczyński
W.A.B. Warszawa

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dobry, zwięzły opis. A znając Gruszczyńskiego (choćby z "Ojcobójców' - miejscami naprawdę znakomitych!) warto zobaczyć, co (i w jakiej 'klasie') udało mu się wydobyć z Warlikowskiego. Może być ciekawie... Od jakiegoś czasu to u mnie jedna z parunastu pozycji w kolejce do przeczytania; może tą recenzja dostanę do tego mocniejszego 'kopa':)). 5*.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.