Facebook Google+ Twitter

Szekspir na deskach trójmiejskich teatrów

Już po raz jedenasty zespoły teatralne z Polski i zagranicy zaprezentują własne inscenizacje sztuk Williama Szekspira w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Trójmieście.

,,Hamlet" w wykonaniu zespołu z Gruzji / Fot. materiały promocyjne festiwalu"Być albo nie być”, "Słowa, słowa, słowa” czy "Świat jest teatrem, aktorami są ludzie” – to chyba najpopularniejsze cytaty ze sztuk autorstwa brytyjskiego poety i dramaturga , znane nie tylko filologom. Z kolei postaci takie jak Lady Makbet oraz Romeo i Julia na stałe wpisały się w kulturę europejską.

Dla miłośników dramatów Szekspira oraz tych, którzy nie mieli jeszcze okazji zobaczyć na żywo inscenizacji teatralnych dzieł mistrza ze Statfordu, Fundacja Theatrum Gedanense już po raz jedenasty organizuje festiwal szekspirowski. Na deskach trójmiejskich scen (Teatr Wybrzeże na Targu Węglowym, gdańska,, Malarnia”, sopocka scena kameralna i Teatr Muzyczny w Gdyni) podczas trwającej 9 dni imprezy zobaczymy 9 spektakli w wykonaniu artystów m in. z Rosji, USA, Niemiec, Gruzji, Wielkiej Brytanii i Polski. Nie zabraknie inscenizacji Hamleta, Króla Leara, Snu nocy letniej oraz Romea i Julii. Ta ostatnia budzić może wśród festiwalowej publiczności wiele emocji. W spektaklu przygotowanym przez Aquila Theatre ze Stanów Zjednoczonych dużą rolę odgrywają właśnie widzowie.Teatr Powszechny z Warszawy- tegoroczni goście festiwalu  / Fot. materiały promocyjne festiwalu

- W amerykańskim przedstawieniu przyjęto niekonwencjonalne rozwiązanie. Przed każdym spektaklem sześciu widzów losuje z kapelusza imiona postaci, decydując tym samym, który z aktorów zagra jaką rolę. To ciekawa próba wyzwolenia się od stereotypowego spojrzenia na dramat i zobaczenia tej historii z innej strony - rekomendują widzom przedstawienie organizatorzy festiwalu.

- Festiwal organizowany co roku w sierpniu jest jedną z największych międzynarodowych imprez teatralnych na Wybrzeżu, która zyskała prestiż i uznanie zarówno w Polsce, jak i na świecie - podkreśla Anna Szynkaruk-Zgirska z działu PR Fundacji Theatrum Gedanense.

A o popularności imprezy świadczy też brak karnetów i wyczerpany limit rezerwacji na trzy dni przed rozpoczęciem festiwalu. W ramach imprezy odbędzie się również spotkanie z Andrzejem Wajdą oraz wybitnymi reżyserami teatralnymi z zagranicy. Tegoroczny festiwal rozpoczyna się w najbliższą środę i potrwa do 11.08.
Szczegóły dotyczące repertuaru, biletów, otwartych warsztatów itp. na http://www.festiwalszekspirowski.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Na FROGu nastawiałam się na fireshow. A to raczej trzeba zobaczyć. Mój sprzęt foto jest na to niestety za słaby. Ale do tematu festiwalu być może jeszcze wrócę. Zobaczymy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Początek sierpnia w Trójmieście zapowiada się nader interesująco. +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus, bo to wazne wydarzenie kulturalne Trojmiasta.

offtopic: Aniu, napiszesz relacje z FROGa? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.