Facebook Google+ Twitter

Szekspir palił trawkę? W ogrodzie pisarza znaleziono fajki ze śladami marihuany

Według naukowców William Szekspir mógł być pod wpływem narkotyków, pisząc swoje sztuki. Na terenie ogrodu pisarza w Stratford-upon-Avon odnaleziono fajki. Ich wiek przekracza 400 lat, zatem mogły należeć do autora „Hamleta”. Badacze z RPA użyli najnowocześniejszych technik analizy chemicznej, które wskazują na ślady marihuany w znalezionych fajkach.

 / Fot. Domena PublicznaTo nie jedyne odkrycia naukowców. W dwóch fajkach znalezionych w sąsiedztwie posiadłości Szekspira były palone liście koki (zawierają kokainę). Badacze sugerują jednak, że sam pisarz ich unikał i zadowalał się „miękkimi” narkotykami.

Francis Thackeray z Uniwersytetu Witwatersrand w Johannesburgu twierdzi, że zarówno marihuana, jak i liście koki w epoce elżbietańskiej były uważane za odmiany tytoniu. I choć nie można definitywnie stwierdzić, że Szekspir osobiście palił marihuanę, jest wielce prawdopodobne, że była palona na terenie jego posiadłości w czasach, gdy on żył.

Czytaj także: Kraków Live Festival to nie tylko muzyka. Sprawdź, jakie inne atrakcje przygotowali organizatorzy


Odkrycia te mogą pomóc w interpretacji dzieł autora. Badacze jego twórczości uważają, że same jego utwory wskazują na to, że Szekspir mógł palić "trawkę". Według nich o zamiłowaniu dramatopisarza do marihuany ma mówić "Sonet 76".

Źródło: The Independent

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Dostanie Pani zatem bo nie ma innego wyjścia stosowny komentarz prawny oficjalną prawną drogą. Zwłaszcza gdy pojawi się choć jeszcze jeden komentarz ad personam. Poza telefonami są także inne sposoby nękania i to właśnie ma miejsce. A Nikt nie jest w sieci ani anonimowy ani bezkarny, nawet komentatorzy tego typu. Uporczywe nękanie trwa już rok.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@W.Adamik
Nie zgodzę się. Moje komentarze wyjątkowo mocno pobudzają pana do kolejnych komentarzy, żadnego pan nie omijał. A jeszcze wyznał mi pan miłość!
Nie zauważyłam, aby ten zaszczyt spotkał z pana strony panią Grażynę. Za to pod rażeniem komentarzy pani Grażyny nieraz się pan kulił jak pies i zagasał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Grażyno Pani aktywność pobudza dyskusję w portalu, podczas gdy kto inny ją gasi. dziękuje za cytat z sonetem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pewien poeta podobno pisał wiersze o winie nie pijąc w ogóle wina, ale myślę że lepiej go spróbować w miłym milosnym kontekście i dopiero potem coś pisać. Nie namawiam w żadnym wypadku do spróbowania marihuany i pisania tak pięknego sonety jak Szekspira. Ale mam wrażenie że Szekspur bardzo dobrze znal ludzką naturę i musiał opisując zjawy, zwidy i szaleństwo swoich tragicznych postaci ze sztuk opierać na wielu osobistych doświadczenach znacznie drastyczniejszych niż "trawka".

Komentarz został ukrytyrozwiń

A niby dlaczego nie miałby korzystać z koki zmieszanej z marychą? W tamtych czasach był to po prostu tytoń.
Praca twórcza wyczerpuje i nie bez powodu mówi się, że "spala" artystę. Zresztą, znakomita część najlepszych dzieł powstała właśnie "pod wskazaniem".

Sonet 76

Czemu się nową chwałą nie okrywa
Wiersz mój, do szybkich przemian nienawykły?
Czemu, mknąc z Czasem, w bok się nie wyrywa
Do nowych metod, powiązań niezwykłych?
Czemu to samo piszę, wciąż na nowo,
A pomysłowość w starych szatach chodzi,
Tak że me imię głosi każde słowo,
Miejsce narodzin swych i kto je rodzi?
O, miły, słodki, tyś natchnienie moje,
A ty i miłość treścią wiersza całą,
Więc stare słowa w nowe szaty stroję,
Aby to oddać, co się już oddało.
Jak dzień na nowo stare słońce stwarza,
Tak miłość stare od nowa powtarza. /Szekspir/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czego to jeszcze nie wymyślą??? Biorąc pod uwagę to, że nawet nie ma pewności, że Szekspir jest twórcą utworów uważanych za jego dzieła, to w sprawie poszlakowej narkotyzowania się wnioski są aż nazbyt śmiałe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie znam tego sonetu można znaleźc tekst w internecue?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.