Facebook Google+ Twitter

Szekspir widziany z Hongkongu

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-05-18 14:11

Studio Teatralne Tang Shu-winga to poszukujący zespół teatralny z Hongkongu. 19 i 20 maja o godzinie 19 w Studiu na Grobli grupa zaprezentuje spektakl „Tytus Andronikus 2.0” – interpretację jednej z najstarszych tragedii Szekspira.

"Tytus Andronikus" powstał pod koniec XVI wieku. Pełen tytuł oryginalnej wersji utworu brzmi "Najsmutniejsza opowieść o tragedii Tytusa Andronikusa". Dramat traktuje o życiu rzymskiego przywódcy, okrytego chwałą po zwycięskiej bitwie z Gotami, który szuka zemsty za krzywdy, które dotknęły jego rodzinę. Ta pełna krwi historia, stworzona niemal 400 lat temu, nie straciła na aktualności, pokazując chybotliwość losu ludzkiego, w którym przeplatają się rozpacz i chwała.

Adaptacja Szekspirowskiego dzieła przez Tang Shu-winga nosi tytuł Tytus Andronikus 2.0. Jest to śmiała próba przedstawienia XVI-wiecznego dramatu w nowoczesnej formie. Spektakl charakteryzuje minimalizm sceniczny - widz ma przed oczami siedem krzeseł i siedmiu aktorów relacjonujących wydarzenia i wcielających się w kolejne role. Całość dopełnia muzyka grana na żywo.

Spektakl prowadzi widzów przez meandry ludzkiej psychiki do świata prymitywnej energii, bezkresnej wyobraźni, autorefleksji, odkrywania siebie i katartycznego spokoju. Ukazuje możliwości teatru przez podróż do źródła, do początków zarówno wschodniego, jak i zachodniego teatru, w których opowiadano i przedstawiano historie. Przedstawienie jest efektem intensywnych treningów i eksperymentów improwizacyjnych, z których wyłoniły się różne formy narracji. Niosą one energię aktorów, płynącą z ich życia wewnętrznego i ucieleśnioną w ich fizyczności. Według recenzenta z Singapuru spektakl pokazał, „że najbardziej efektywnym językiem teatralnym jest ciało aktora”.

Hongkońska grupa zagra dwukrotnie – w sobotę oraz niedzielę 19 i 20 maja w Studiu Na Grobli o godzinie 19. Bilety można rezerwować pod adresem sekretariat@grotowski-institute.art.pl. W sobotę dwie godziny przed spektaklem, w Sali Zielonej Studia na Grobli, odbędzie się spotkanie z zespołem Studia Teatralnego Tang Shu-winga, które poprowadzi Jarosław Fret. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.