Facebook Google+ Twitter

"Szekspir żyje!!!". A gdzie? W Ostrowcu Świętokrzyskim

Już po raz piąty odbywają się w dniach 21 - 22 kwietnia 2016 roku Ostrowieckie Spotkania Szekspirowskie zorganizowane przez Instytut Kultur i Języków Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Fragment wystawy zdjęć Andrzeja Łady z próby generalnej Makbeta Szekspira w reżyserii Leszka Mądzika. / Fot. Krzysztof KrzakDwudniowa impreza pod hasłem "Szekspir żyje!!!" rozpoczęła się w miejscowym kinie "Etiuda" seansami najnowszej ekranizacji Szekspirowskiego "Makbeta" w reżyserii Justina Kurzela z Michaelem Fassbenderem i Marion Cotillard w rolach głównych. W tym samym miejscu po południu odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej ostrowieckiego artysty fotografika, Andrzeja Łady, który w czerwcu 2010 roku towarzyszył z aparatem Leszkowi Mądzikowi i aktorom Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie podczas próby generalnej tragedii "Makbet" Williama Szekspira. Po wernisażu rozpoczęła się retransmisja innej wielkiej sztuki angielskiego dramaturga - "Hamleta" z National Theatre w Londynie. W rolę tytułową wcielił się Benedict Cumbertbatch, którego można obecnie oglądać w serialu BBC "Sherlock".

Drugi dzień V Ostrowieckich Spotkań Szekspirowskich to przede wszystkim wykłady dla młodzieży i wszystkich zainteresowanych dotyczących osoby, życia i twórczości autora "Romea i Julii". Na temat "400 lat Szekspira w Polsce i na Szekspirowski mural w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof Krzakświecie" interesująco mówił w auli Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim dr Paweł Kaptur z Instytutu Kultur i Języków ostrowieckiej uczelni. W trakcie wykładów rozstrzygnięty został konkurs dla licealistów zatytułowany "Szekspir w komie i smartfonie", w ramach którego uczniowie przygotowywali kilkuminutowe filmy będące luźną interpretacją dzieł Szekspira nakręcone za pomocą telefonów komórkowych. I i III miejsce w tym konkursie zajęły ekipy młodych filmowców z Liceum Ogólnokształcącego nr II im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim, a II nagrodę otrzymała ekipa z LO im. Stanisława Staszica we Włoszczowie. Wieczorem na osiedlu Pułanki przy ulicy Tadeusza Jasińskiego zostanie odsłonięty pamiątkowy mural upamiętniający ostrowieckie obchody 400. rocznicy śmierci angielskiego dramaturga. Autorami muralu są Marcin Jedlikowski i Maciej Biedka, artyści związani ze Stowarzyszeniem Kulturotwórczym Nie z tej Bajki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.