Facebook Google+ Twitter

Szelmostwa Maria Vargasa Llosy. Spotkanie z czytelnikami w Krakowie

Peruwiański noblista spotkał się z czytelnikami w krakowskim kinie "Kijów" w sobotę, 22 października. Organizatorem spotkania było wydawnictwo „Znak”, które zdążyło już wydać 19 tytułów wybitnego pisarza i sprzedać 400 tysięcy jego książek.

 / Fot. PAPNajnowsza książka Mario Vargasa Llosy ma tytuł "Marzenie Celta". Pisarz w Krakowie potwierdził to, co podkreślał w wielu wywiadach i w kunsztownej, podziwianej przez świat literacki mowie noblowskiej - swój zachwyt dla twórczości Flauberta i wdzięczność za literackie olśnienia i inspiracje, jakich doznał po przeczytaniu "Pani Bovary".

Z ulubionych pisarzy noblista wymienił jeszcze Tołstoja, Dostojewskiego, Cervantesa i Joyce’a. Według jego rankingu, w czołówce najwybitniejszych pisarzy wysoko plasuje się Joseph Conrad. Noblista wyznał, że owszem, potrafi napisać list czy artykuł po francusku, po angielsku, ale powieści nie odważyłby się pisać w innym języku niż hiszpański, języku naznaczonym doświadczeniami dzieciństwa, historią i kultura narodu, regionalnymi osobliwościami, swoistą ciszą i melodią. "Bo, uzupełnijmy tę myśl zapiskiem Lechonia w Dzienniku, każdy pisarz mówi do całego świata, ale uśmiecha się i szepce tylko do swoich".

Stąd podziw Llosy dla naszego rodaka Conrada, że potrafił tak wspaniale pisać w języku angielskim. Noblista przyznał, że uważa Conrada za twórcę wielkich powieści politycznych. Conrad rozumiał polityczną grę, która bywa instrumentem okrucieństwa, ale może też prowadzić do godziwego i odpowiedzialnego sprawowania władzy - mówił Llosa.

Inspiracją "Marzenia Celta" było dla Llosy conradowskie "Jądro ciemności". Noblista studiował życie Casementa. Ten idealista i charyzmatyczny dyplomata, większość życia spędził w Kongu i Amazonii. Od niego świat dowiedział się o niby cywilizowanych Europejczykach, którzy dopuszczali się okrutnych tortur i gwałtów na rdzennych mieszkańcach.

Mario Vargas Llosa wyznał, że pisze od czasów, kiedy był małym chłopcem. Od radosnego momentu, kiedy stwierdził, że potrafi czytać. Zaczęło się od tego, że do przeczytanych książek pisał swoje zakończenia. Przez całe życie pisarstwo jest jego powołaniem. Bo fikcja wzbogaca nasze życie. Literatura powinna być istotnym elementem kształcenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Pytam
  • Pytam
  • 23.10.2011 18:01

Skoro tekst jest tylko o spotkaniu w Krakowie, czemu na zdjęciu jest MVL podczas wcześniejszego spotkania w Warszawie?

Komentarz został ukrytyrozwiń
6385
  • 6385
  • 23.10.2011 15:17

"Zaprzyjaźnione z Wisławą Szymborską środowisko „Znaku” żartuje, że życie naszej noblistki można podzielić na dwa etapy: przed tragedią sztokholmską i po. Podobne doświadczenie stało się udziałem Llosy."

dobry żart.

Komentarz został ukrytyrozwiń
mrjerzystadnicki
  • mrjerzystadnicki
  • 23.10.2011 15:13

Rozdział ; Kościół a Państwo ,Sacrum a Profanum ,Religia a Idea ,Teologia a Polityka, Prawda a Prawo, Wiara a Rozum, Dekalog a Konstytucja etc. Nie ważne czy krzyż jest ,ważne gdzie jest ! W jakim i Na jakim jest miejscu!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zazdroszczę okazji do spotkania z Pisarzem.
"Pantaleon i wizytantki" publikowany fragmentami w "LnŚ" to było objawienie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.