Facebook Google+ Twitter

Szermierze na wózkach chcą być postrzegani jak zawodowcy

- Rzygać się chce, kiedy po raz kolejny słyszy się z ust wysoko postawionej osoby, że największym sukcesem osób niepełnosprawnych jest to, że przewalczyły własne słabości – skarży się Tadeusz Nowicki, prezes IKS – AWF. - Niepełnosprawni nie chcą słuchać drętwej mowy polityków. Oni chcą być postrzegani jako zawodnicy z prawdziwego zdarzenia.

Szermierze w akcji Fot. Marcin P. Wrona / Fot. Marcin P. WronaW weekend na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie rozegrane zostały Mistrzostwa Polski w szermierce na wózkach. Imprezę, po raz dziewiętnasty, zorganizował Integracyjny Klub Sportowy IKS - AWF.

Wchodząc na salę, gdzie odbywają się wszystkie walki, odczuwa się nie tylko ducha rywalizacji, ale również niesamowitą atmosferę wspólnoty, przyjaźni i wsparcia. - Jesteśmy stosunkowo zamkniętą grupą, jednak wszyscy trzymamy się razem nie tylko na sali treningowej, ale również poza szermierką - mówi Marta Fidrych, potrójna mistrzyni Polski w trzech konkurencjach: szpadzie, florecie i szabli. - Mistrzostwa Polski to jedyna taka impreza, kiedy możemy rywalizować między sobą w całym okresie trenowania - dodaje.

"Złoty Graal" każdego zawodnika Fot. Marcin P. Wrona / Fot. Marcin P. WronaNa imprezie pojawili się zawodnicy z różnych zakątków Polski, m.in. z Olsztyna, Jaworzna, Katowic, Krakowa, Wrocławia, Opoczna, Ciechanowa. Wszyscy zawodnicy są członkami warszawskiego IKS – AWF. - Wynika to z tego, że w innych miastach nie ma po prostu klubów, które chciałyby się profesjonalnie zaopiekować niepełnosprawnymi szermierzami - tłumaczy Tadeusz Nowicki.

Na zawody aż z Ciechanowa przyjechał czternastoletni Alan Surajewski: - Ćwiczę jak najwięcej, jednak ze względu na odległość nie mogę zbyt często przyjeżdżać na treningi - żali się Alan. Młody zawodnik zakończył właśnie zaciętą walkę z bardziej doświadczonym zawodnikiem - Adrianem Castro, z którym przegrał tylko jednym punktem. - Jestem z siebie bardzo zadowolony, no ale ten jeden punkt bym jeszcze chciał - dodaje, z lekką zadyszką, Alan.

W eliminacjach każdy z zawodników walczy z każdym do pięciu trafień o wejście do pucharu albo o wyjście z grupy. Następnie szermierze walczą o wejście do „szesnastki” najlepszych zawodników - tym razem już do 15 trafień. Potem zawodnicy kolejno walczą o „ósemkę” (ćwierćfinał), „czwórkę” (półfinał) oraz finał, po którym wyłania się mistrza Polski w odpowiedniej kategorii ze względu na stopień niepełnosprawności (A, B, C) oraz rodzaju broni w jakiej specjalizuje się szermierz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Tytuł mis to chyba w jakimś konkursie kulinarnym...?

Komentarz został ukrytyrozwiń

<<Coraz cześciej dochodzi sie dzisiaj do przekonania,że nie ma sensu wyliczanie dzielących swiat różnic,natomiastwielką mądroscią jest wynajdowanietakich mocy i wartości,które jednoczą wszystkich ludzi>>-Kardynał Stefan Wyszyński.Temat Sportowców niepełnosprawnych zawsze bedzie wzbudzał rózne emocje i kontrowersje,ostre polemiki ,bedzie miał gorących zwolennikow i przeciwnikow,ale wazne aby dyskusje mialy poziom i byly konstruktywne,a nie krzywdzace i tendencyjne.....a gdzie tu miejsce na integrację? Czy to osoba Sprawna czy ,,sprawna inaczej,,PAMIĘTAJMY ZAWSZE O TYM ,ŻE ,,KAŻDY CZŁOWIEK JEST WARTOŚCIĄ,NIEPORÓWNYWALNĄ,JEDYNĄ ,NIEPOWTARZALNĄ,,-STEFAN KARDYNAŁ WYSZYŃSKI

Komentarz został ukrytyrozwiń

,,Nasze myśli tworzą postawy:z myśli uporczywych i kąśliwych pochodzą postawy drastyczne,dokuczliwe,dręczace,wywołujące łzy.Z myśli życzliwych,wewnętrznie lojalnych,wyrozumiałych,współczujących ,rodzi sie postawa pełna zyczliwosci,,Stefan Kardynał Wyszyński
Panie Karolu nie wiem z czego wynika tak negatywne Pana nastawienie do osób niepełnosprawnych.Z Pana wypowiedzi wynika ,ze nie zna Pan srodowiska Sportowców -wielkich Sportowców ,ktorzy niejednokrotnie osiągają lepsze wyniki niz dobrze oplacane tzw.,,gwiazdy sportu,,O tym moze swiadczyc ostatnia Olimpiada w Londynie.Z Pana wypowiedzi wynika ,ze jest Pan wyznawcą powiedzenia ,,w zdrowym ciele ,zdrowy duch,,.Nic bardziej mylnego...........polecam udział we wspanialych zawodach Szermierzy z IKS -AWF i zobaczenie prawdziwego ducha walki i wspanialych wynikow jakie osiagaja Sportowcy zarowno w kraju jak i za granica.Jedno jest pewne ,człowiek wrażliwy ,mający pewien system wartosci ,ktory uprawiał sport nigdy nie wypowie sie z taką pogardą o innym sportowcu ,chocby był to jak Pan to nazwał ,,niepełnosprawnyo kuli i protezie,, [kasuj]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byliście na zawodach?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli sprawia im to przyjemność, to nie widzę powodu, dla którego miałoby się to nie odbywać. W sporcie odnotowuje się wiele przypadków, gdzie osoby niepełnosprawne angażują się w niego w dużym stopniu, na przykład niepełnosprawni intelektualnie kibice piłkarscy o mało bujnych fryzurach, którzy wydzierają z gardeł jakieś niezrozumiałe okrzyki na stadionach i w tramwajach (efekt upośledzenia instrumentu mowy). Pewnie, że nie biorą bezpośredniego udziału w sporcie, ale sprowadzają go do poziomu gorylej rozrywki.

Jeden tylko stawiam warunek - niech te fanaberie nie będą opłacane z moich pieniędzy. Jeśli ten zostanie spełniony - niech się dzieje wola Nieba. Mam jednak cichą nadzieję, że w przyszłości zwycięstwo pełnosprawnego nad niepełnosprawnym nie będzie uznawane jako ksenofobia czy "walka nienawiści", a federacje szermierzy niepełnosprawnych nie będą żądały, by pełnosprawni usiedli na wózkach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.