Facebook Google+ Twitter

Szeroki uśmiech seniora–„Lekcja stomatologii” dla osób starszych

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-06-13 11:21

Na Staromiejskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane w ramach kampanii „Lekcja Stomatologii”.

Miało na celu przedstawienie seniorom możliwości, jakie daje im stomatologia w uzupełnianiu braków zębowych oraz poprawianiu estetyki ich uśmiechów. Wykład poprowadzili lekarze dentyści specjalizujący się w protetyce.

Niezależnie od wieku stan uśmiechu jest niezwykle istotny. Niestety, wiele osób starszych dotyka problem braków zębowych bądź bezzębia. Kalectwo w postaci braków zębowych znacznie wpływa na na codzienne życie. Nie wszystkie rozwiązania uzupełnień są wygodne w użytkowaniu lub spełniają w pełni swoją funkcję.

"Przy bezzębiu protezy powodują problemy podczas jedzenia, często mówienia. Ruszają się, a ich sprawność gryzienia jest o 40% mniejsza niż własnych zębów. Niewielu seniorów ma świadomość, że najnowsze techniki wszczepiania implantów pozwalają na normalne funkcjonowanie, bez poczucia dyskomfortu. Dzięki implantom można osiągnąć funkcjonalność i odczucia jak przy zębach własnych. Poza osobami z problemem bezzębia na implanty decydują się również pacjenci niezadowoleni z estetyki swojego uśmiech. Leczenie poprawia im samopoczucie i pewność siebie, co jest bardzo ważne w codziennym życiu" - mówi lek. dent. Przemysław Uliasz z Kliniki Prima-Dent w Warszawie.

Kampania „Lekcja Stomatologii” dąży do podniesienia świadomości osób starszych dotyczącej sposobów dbania o zęby, oraz sposobów leczenia tak by były zdrowe i ładne. Lekarze odpowiadali na wiele pytań zadawanych przez słuchaczy. Najczęściej dotyczyły one protez.

"Przedstawiliśmy plusy i minusy różnych rozwiązań dla bezzębia. Część pacjentów, z uwagi na wysokie koszty implantologii, decyduje się na trwałe używanie protez ruchomych. Protezy te powinny być rozwiązaniem czasowym, gdyż nie są w pełni funkcjonalne. Jeżeli jednak pacjent wybiera to rozwiązanie, powinien regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne. Należy raz na jakiś czas dostosowywać protezę do zanikających w wyniku jej użytkowania kości zębodołów. Docelowo jednak zalecam implanty, które znacznie poprawiają komfort życia" – powiedział po wykładzie lek. dent. Leszek Kozłowski, protetyk.

Eksperci na wykładach poruszają również kwestie higieny i kładą nacisk na to, aby seniorzy przekazywali dobre nawyki swoim wnukom. To w nich jest nadzieja, na poprawę stanu uzębienia Polaków. Codzienna pielęgnacja i regularne wizyty profilaktyczne, pozwolą im na długo zachować własne zęby w nienagannym stanie. Natomiast brak higieny może doprowadzić do wielu schorzeń, które wpływają na stan całego organizmu.

„Lekcje stomatologii” odbywają się na terenie Warszawy i są dostępne dla wszystkich chętnych seniorów. Aby zgłosić grupę do udziału należy skontaktować się biurem kampanii wysyłając wiadomość na adres: aleksandra.adrian@nadziejadlazdrowia.pl.
(Monika Zgierun)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.