Facebook Google+ Twitter

Sześciolatki obowiązkowo pójdą do szkoły dopiero za dwa lata

Nowa minister edukacji, Krystyna Szumilas zadecydowała, że sześciolatki pójdą do szkoły dwa lata później niż planowano. Samorządy mają czas, by przygotować się na przyjęcie maluchów.

 / Fot. Piotr Krzyżanowski, PolskapresseMinisterstwo Edukacji Narodowej ogłosiło wczoraj, że obowiązek posłania sześciolatków do szkół zostanie wprowadzony w 2014 roku. Przez dwa lata rodzice dzieci urodzonych w 2006 i 2007 r. będą mogli zadecydować, czy posłać je do szkoły. Dzieci urodzone w 2008 roku oraz w następnych latach będą już obowiązkowo rozpoczynały edukację w szkole. Jak na razie nowy projekt reformy trafił do konsultacji społecznych. Kolejnym krokiem będzie skierowanie projektu do Sejmu. Przewiduje się, że parlament zajmie się tą sprawą pod koniec grudnia.

Według założeń poprzedniej minister edukacji, Katarzyny Hall - wszystkie sześciolatki miały iść do szkoły podstawowej we wrześniu 2012 roku. Grzegorz Żurawski, rzecznik resortu edukacji powiedział "Rzeczpospolitej" z 25 listopada (274/9090), że niektóre szkoły potrzebują więcej czasu na przygotowanie się do przyjęcia małych dzieci. Jak się okazuje zbyt mało sześciolatków rozpoczęło w tym roku naukę - jedynie 20 proc z około 360 tysięcy dzieci. Prawo i Sprawiedliwość twierdzi, że rok 2014 to kolejna wirtualna data, ponieważ premier w budżecie nie zaplanował kwot na wsparcie samorządów.
Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Tak... zaczynam się zastanawiać czy zaczynam głupieć...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mrianna
 • Mrianna
 • 27.11.2011 13:25

moja córka ma 5 lat i od wrzesnia chodzi do zerówki i jest przygotowywana do pierwszej klasy.
To ile lat bedzie chodziła do zerowki a moze dajmy dzieciakom niech chodza do zerówki ile chca moze 5 albo 6 lat to samo niech powtarzaja będa lepiej ppzygotowani do kl.1
Zapomniałam powiedziec ze nie jestem zwolenniczka posylania dzieci do szkoły wczesniej

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jotgie
 • Jotgie
 • 26.11.2011 22:39

No to mają dwa lata laby!

Komentarz został ukrytyrozwiń
tola
 • tola
 • 26.11.2011 22:29

Popieram Ankę i Olkę. Pani minister, niech pani podtrzyma to by 6 szły do szkoły. Rzekło się i wszyscy się nastawiliśmy na taką kolej rzeczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
olka budzisz
 • olka budzisz
 • 26.11.2011 22:25

pomocy! Do czego my dążymy? Tam na górze nie mają co robić? Płacą im za to by co rusz zmieniali postanowienia?Na tym polega ich praca? Jak miały iść to niech idą. Moje dziecko pójdzie bo nie będzie chodziło kolejny rok do przedszkola, ma już go dosyć. Czas na naukę, samo tego chce! Ma 5 lat a czyta i liczy do 20 . na co ma czekać? Az nauczę go do 100?-samo tego chce. Ale co potem będzie robiło w szkole?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

@zatroskana mama
Bardzo ciekawe spostrzeżenie: że sama będzie mogła zadecydować ...
Fajnie mamy, możemy sobie nawet samodzielnie zadecydować?

Komentarz został ukrytyrozwiń
zatroskana mama
 • zatroskana mama
 • 26.11.2011 17:29

Mam dziecko 5-letnie (rocznik 2006) i bardzo się cieszę, że nie będzie musiało obowiązkowo pójść do I klasy - sama będę mogła o tym decydować (i bardzo prawdopodobne, że poślę dziecko o rok wcześniej) i powód drugi - jeszcze ważniejszy dla mnie! - jest to, że w ten sposób nie będzie uczestnikiem podwójnych równorzędnych klas przez całą swoją edukację - do studiów włącznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anka
 • Anka
 • 26.11.2011 12:28

Jeśli mój syn ( 5 lat) chodzi teraz do zerówki, bo taki był obowiązek, to od września 2012 znowu będzie do niej chodził? zakładając, że nie chcę, aby szedł do pierwszej klasy jako sześciolatek. Czyli na starcie powtarzanie roku. Super

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jotgie
 • Jotgie
 • 26.11.2011 07:06

Fajny tytuł. Jak go przeczytałem w moim czytniku RSS to sobie pomyślałem, że będą miały dwa lata dzieciństwa więcej czyli 6 lat przez 3 lata :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

To co się stanie z systemem emerytalnym ? Czarno to widzę.

Widzę też, że nowa-stara Minister nie przyjęła do wiadomości opinii Polaków w tym zakresie.
http://ratujmaluchy.pl/
http://stooq.pl/n/?f=540955

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.