Facebook Google+ Twitter

Sześciolatki od września pójdą do szkoły

Głosami koalicji PO-PSL oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej Sejm zdecydował o odrzuceniu prezydenckiego weta w sprawie nowelizacji ustawy o oświacie. Dzisiejsza decyzja oznacza, że już od września 2009 roku rodzice będą decydowali, czy ich sześcioletnie dzieci rozpoczną edukację.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAPZa odrzuceniem weta zagłosowało 265 posłów, 155 było przeciwnych, a 9 wstrzymało się od głosu. Większość konieczna do odrzucenia weta wynosiła 258 głosów.

Dzisiejsza decyzja oznacza, że już od września 2009 roku rodzice będą decydowali, czy ich sześcioletnie dzieci rozpoczną edukację. Obowiązkowo sześciolatki do szkół pójdą z początkiem roku szkolnego 2012/2013. Głosowanie poprzedzone było gorącą dyskusją (więcej na ten temat tutaj), jednak zapowiedź Grzegorza Napieralskiego o poparciu rządowego projektu wskazywała, iż weto zostanie odrzucone.

Źródło: Oficjalna strona Sejmu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 20.03.2009 14:27

DO jozly szansą byłaby gdyby była dobrowolna a co do tych pieniędzy to kiedyś pomyślisz sobie no tak był taki co już parę lat temu mówił że pieniędzy nie przekażą w potrzebnej ilości. Tak na marginesie czy nastąpi cudowne rozmnożenie pieniędzy skoro przedszkola będą musiały przyjąć taką samą ilość dzieci?

DO gaja162 dlatego nie że nie na siłę pod groźbą kary więzienia tak jak w tym przypadku.

DO syneloi czy był kiedykolwiek choć jeden rocznik w którym ten zapis był wypełniony? NIE a jeśli tak to nie powinien obowiązywać również drugiej strony. Konstytucja to przecież jest rodzaj umowy w której ludzie oddają część praw (i pieniędzy) instytucji o nazwie III RP a w zamian otrzymują obsługę w tej umowie zapewnioną. Jak w każdej umowie jeśli jedna strona jej nie przestrzega druga ma prawo uznać ją za zerwaną.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.03.2009 14:02

Ustawa to zbrodnia ale nie dlatego że dzieci będą mogły pójść do szkoły i przedszkola wcześniej.
To jest zbrodnia dlatego że będą musiały pomimo sprzeciwu rodziców całkowitego nieprzygotowania szkół braku dostosowanego do wieku programu, braku pomysłu na dowóz, braku finansowania.

A wystarczyło dokonać wpisu dziecko ma prawo (nie obowiązek) do rozpoczęcia nauki szkolnej od 5-go roku życia a przedszkolnej od 3-go.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.03.2009 11:39

Dziecko ma opisany w Artykule 70 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej obowiązek uczyć się do osiemnstego roku życia a pracownicy administracji państwowej dostarczyć dziecku za darmo wszystko co jest jemu potrzebne do wypełnienia obowiązku nauki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli szkoły zdążą się przygotować... to czemu nie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślałem, że redaktorzy W24 prezentują odpowiedni poziom. Okazuje się, że nie wszyscy.
Co do meritum: ta ustawa, to szansa - szczególnie dla dzieci na wsi. W tle są pieniądze, które tracą prywatne przedszkola w dużych miastach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bandyci? Widzę, że zaściankowi boją się poważnych reform. W prawie całej Europie dzieciaki idą do szkoły w wieku 6 lat a nas wielki hałas z tego się robi. Współczuję takim ludziom za tak denne komentarze...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.03.2009 02:46

Jak widać bandyci znowu wygrali z normalnością współczuję rodzicom i dzieciakom

Komentarz został ukrytyrozwiń

No! Wreszcie ważna ustawa przyjęta, a nie odrzucona. I - co istotne - widać, że jest możliwy kompromis między koalicją a Lewicą na różnych polach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.