Facebook Google+ Twitter

Sześciu kosmonautów utknęło w kosmicznej stacji ISS

Po wypadku bezzałogowego statku kosmicznego Progress, który w środę nie wszedł na właściwą orbitę i spadł na ziemię, Rosja zawiesiła loty statków Sojuz. W ten sposób pozbawiając astronautów na ISS, dostaw jedzenia czy możliwości powrotu na Ziemię.

Statek Progress 17 na orbicie okołoziemskiej (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:ISS-11_Progress_17_departs.jpg) / Fot. NASA, Public DomainDo katastrofy rosyjskiego statku kosmicznego Progress M-12M, doszło w środę. Według przekazanych informacji, w wyniku awarii silnik trzeciego stopnia rakiety statku wyłączył się. Z tego powodu, pojazd nie był w stanie osiągnąć prędkości orbitalnej i wszedł ponownie w atmosferę ostatecznie rozbijając się w rejonie Republiki Ałtajskiej we wschodniej Syberii (przy granicy z Chinami, Mongolią i Kazachstanem). Progress miał na swoim pokładzie ponad dwie tony ładunku (głównie woda, tlen i paliwo) dla astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na razie nie wiadomo, co się naprawdę wydarzyło - oświadczył Aleksandr Puzanow, przedstawiciel syberyjskiego oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk.

Na miejscu kosmicznego wypadku w jak najszybszym czasie pojawili się ratownicy. Lokalne ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych, na które powołuje się agencja ITAR-TASS, podało, że według wstępnych danych w miejscu upadku Progressu nie ma ofiar i zniszczeń, zarejestrowano jedynie silny wybuch. Ponadto utworzono specjalną komisję do zbadania nieudanego wystrzelenia Progressu. Agencja prasowa RIA Nowsti poinformowała, że w rejonie upadku ogłoszono zakaz wstępu do lasu i zamknięto drogi leśne prowadzące przez ten teren. Żyję tu 40 lat. Przyzwyczailiśmy się do spadających rakiet, ale nigdy nie było tak dużej eksplozji - relacjonuje Aleksander Borysow, zarządca regionu Czojskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Niewesoło...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.