Facebook Google+ Twitter

Szkic do portretu emeryta-rencisty

W serwisach informacyjnych "kształtowany" jest pogląd o tym jak wielkie obciążenie dla finansów państwa stanowi grupa społeczna nazywana ogólnie: "emeryci i renciści". Mamy tu do czynienia ze znanym problem "urabiania" opinii społecznej.

Faktem jest, że wypłacanie rent czy emerytur stanowi niemałe obciążenie budżetu państwa. Faktem jest, że odchodzący na emeryturę, zapracowali przez całe aktywne życie na to świadczenie, a renciści nie zabiegali o utratę zdrowia, aby otrzymywać świadczenie. Dzisiejsi emeryci i renciści (poza nielicznymi wyjątkami) pobierają świadczenia w wysokości z przedziału 600 - 1500 zł.

W 80proc. świadczeniobiorcy zmuszeni są starać się o dodatkowe źródło utrzymania. W większości przypadków nie są oni zintegrowani z dzisiejszym "społeczeństwem informacyjnym", co skutkuje brakiem możliwości zatrudnienia ich zgodnie z wykształceniem, a na założenie własnej firmy ich nie stać. Wiek lub ułomność również ma decydujący decydujący wpływ na
ich postawę.

Najczęstszą formą zatrudniania "świadczeniobiorców", to praca w firmach ochroniarskich, na stanowiskach portierów dla mężczyzn i sprzątaczek dla kobiet. Ludzie ci pracują po 12 godzin na dobę, mimo wieku i schorzeń, ponieważ prawo pracy na to zezwala, co jest największym skandalem. Płaca na tych stanowiskach to najniższa z możliwych, czyli ok.950 zł netto. Musi być spełniony jeszcze warunek otrzymania wypłaty "na czas". Przypomnę, że ta grupa społeczna nie jest zwolniona z podatków i płaci je chyba najbardziej sumiennie.

Tym krótkim teksem chcę wywołać dyskusję i obalić mit o naszym Państwie Opiekuńczym. Chciałbym uświadomić młodszym pokoleniom, że opieka (w sensie godnego przeżycia) nad starszymi lub ułomnymi członkami społeczeństwa to obowiązek. Oby to stwierdzenie nie dotarło do ich świadomości u schyłku życia

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.