Facebook Google+ Twitter

Szklana wystawa Tomasza Łączyńskiego w ostrowieckim BWA

Wyjątkową wystawę, wyjątkowo w czwartek (8 maja 2014 roku) otwarto w Biurze Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Autorem prezentowanych szklanych rzeźb i obrazów jest Tomasz Łączyński.

Sylwetkę Tomasza Łączyńskiego przedstawiła podczas wernisażu Jolanta Chwałek, dyrektor BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof KrzakTomasz Łączyński sam siebie nazywa szklarzem, ze względu na materię, w której od około 20 lat pracuje. A jest nią szkło. Wcześniej zajmował się tkaniną artystyczną, witrażem sakralnym, projektowaniem wnętrz i mozaiką. Z wykształcenia jest projektantem terenów zielonych stosowne studia ukończył w warszawskiej SGGW i krakowskiej Papieskiej Akademii Teologicznej. Od lat 80. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i ZAiKS - u. Wystawie w Ostrowcu Świętokrzyskim przyświeca cytat z perskiego poety żyjącego na przełomie X i XI wieku Ferdousiego: "Cokolwiek bym powiedział, już to powiedziano przede mną". Tymczasem wydaje się, iż prace Tomasza Łączyńskiego, wbrew tej sentencji są jak rzadko które pozbawione wtórności, tak w sposobie przedstawiania świata, jak i pod względem techniki ich wykonania Artysta chętnie zdradzał tajniki własnego warsztatu twórczego podczas indywidualnych rozmów. / Fot. Krzysztof Krzak(wiele z nich wykonano "techniką własną"). Najczęściej jest to szkło barwione metalami, tlenkami i pigmentami, przybierające formę reliefu, rzeźby, obrazu bądź przedmiotu użytkowego. A wszystko wykonane z niezwykłą precyzją i oryginalnym pomysłem. Wcale więc nie dziwią zachwyty oraz wyrazy autentycznego zainteresowania, które wyrażali uczestnicy wernisażu w ostrowieckim BWA podczas licznych indywidualnych rozmów z artystą, który zapraszał również do swojej pracowni przy ulicy Puławskiej w Warszawie, gdzie można nabyć dzieła Tomasza Łączyńskiego.

Praca z cyklu Lustra. / Fot. Krzysztof KrzakWystawa w Ostrowcu Świętokrzyskim ma charakter retrospektywny. Można na niej zobaczyć prace wchodzące w skład kolejnych cykli, które Łączyński stworzył na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat: "Las zamknął się o świcie", "Tancerki pożarł smok zniszczenia", "Europa - magiczne drzewo", "Ogrody muzyczne", "Wędrowiec cmentarny" i kilka innych (niektóreEuropa - magiczne drzewo i inne prace Tomasza Łączyńskiego. / Fot. Krzysztof Krzak niepełne, bowiem część prac znalazła nabywców; - Nie przeszkadza mi, że moje wielkie dzieła sztuki służą jako na przykład ozdoba kabiny prysznicowej - wyznawał z humorem artysta podczas wernisażu). Miłośników i znawców literatury zainteresują z pewnością kompozycje nawiązujące do "Boskiej komedii" Dantego czy "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. W pracach warszawskiego artysty znajdują odbicie również jego fascynacje historią. - Szkło fascynuje mnie dlatego, że interesuje mnie światło - mówił podczas wernisażu Tomasz Łączyński. - We wszystkich sztukach widzimy świat w świetle odbitym. Jedynie w szkle widzimy światło przechodzące. To rozwiązuje wiele problemów, które mają malarze czy rzeźbiarze. Poza tym światło było czymś, co Bóg stworzył już w pierwszym dniu stworzenia.Praca z cyklu Tancerki pożarł smok zniszczenia. / Fot. Krzysztof Krzak

Światło w zestawieniu z kolorystyką, a czasami z zimnym, niebarwionym szkłem powoduje, że właściwie każda z prezentowanych na wystawie prac Tomasza Łączyńskiego przyciąga wzrok i zmusza do kontemplacji, tym bardziej, że artysta opatruje je dość długimi tytułami podpowiadającymi niejako sposób interpretacji danego dzieła lub wskazującymi źródła inspiracji twórcy. Przede wszystkim jednak te prace same są źródłem pozytywnych emocji oglądających i podziw dla kunsztu artystycznego Tomasza Łączyńskiego. Wystawa czynna będzie w ostrowieckim Biurze Wystaw Artystycznych do 11 czerwca tego roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Szkło to interesująca materia. Podziwiam ludzi zajmujących się sztuką szkła. Moja fascynacja szkłem zrodziła się na wyspie Murano, kiedy przed laty miałam okazję zwiedzenia fabryk i galerii szkła artystycznego. Dlatego wiem z jakim trudem pracuje artysta, aby uzyskać zamierzony efekt. Moje wielkie uznanie dla Pana Tomasza Łączyńskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fantastyczne prace,chociaż widzę tu niewiele ,to jednak coś niesamowitego . Cieszę się że mogłam przeczytać. Pozdrawiam dziennikarza i artystę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, jeśli chcę poczytać o sprawach ogólnopolskich, kupuję kilka gazet ogólnopolskich (w których również są działy lokalne). Wiadomości24, to portal społecznościowy, tworzony przez nas. Piszemy o tym, co dla nas ważne, i co często nie ma szans, by zaistnieć gdzie indziej. To co gminne, wcale nie musi być gorsze od ogólnopolskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, jak tak można? To co dla Pana jest "badziewiem", dla co najmniej stu osób jest zaprezentowanie ciekawego człowieka.
Rozumiem, że nie wszystkie tematy są dla Pana interesujące. Nie musi ich Pan krytykować w niewybredny sposób. Wystarczy nie czytać.
Czy wszystkie artykuły w tradycyjnej prasie są dla Pana interesujące? Jeśli nie, to czy wysyła Pan podobne komentarze?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za interesującą relację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.