Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17217 miejsce

Szkoci w Tarnowskich Górach

Nadszedł dzień 25 czerwca 1922 r. Porucznik PhilipDundas na czele czterdziestu żołnierzy, którym towarzyszył szkocki kobziarz i dobosz, wmaszerował na rynek w Tarnowskich Górach.

W 1920 r. 2 Batalion The Black Watch został przydzielony do służby rozjemczej na granicy polsko – niemieckiej. Polegała ona m.in. na przygotowaniu Tarnowskich Gór do uroczystości przyłączenia do Polski po okresie pobytu na tym terenie sił alianckich. Żołnierze budowali punkty odpraw celnych, ustawiali szlabany graniczne i zasieki na linii nowo wytyczonych granic.

Nadszedł dzień 25 czerwca 1922 r. Porucznik PhilipDundas (ur. 8.XI.1899 r. Berwickshire Szkocja - zmarł 23.II. 1952 r.) na czele czterdziestu żołnierzy, którym towarzyszył szkocki kobziarz i dobosz , wmaszerował na rynek w Tarnowskich Górach. Tam na trzech masztach wisiały flagi Wojsk Sprzymierzonych: Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Naprzeciwko stał polski policjant z flagą narodową. Opuszczono flagi aliantów, by potem sierżant Watson, pierwszy raz w historii miasta, mógł uroczyście wciągnąć flagę Polski na środkowy maszt. Następnie polska orkiestra odegrała hymn narodowy.

O godzinie 14 w atmosferze spokoju 2 Batalion The Black Wath wyruszył koleją do nowego miejsca postoju – Strzelec Opolskich.

Kilkadziesiąt lat później - upalna sobota 4 czerwca 2011 w Galerii Sztuki Inny Śląsk ponowne oficjalne spotkanie mieszkańców miasta ze Szkotem.

David Grant urodzony w 1986 r w Thurso Caithness. Ukończył Duncan of Jordanstone Art. College (grafika i ilustracja). W Tarnowskich Górach mieszka od października 2010.
Pracuje jako lektor w The Golden Gate School Of English.

Jego prace były wystawiane w Dundee, Edynburgu, Wicku. Wystawa w Tarnowskich Górach jest jego pierwszą indywidualną.

Podczas wystawy gościnnie wystąpił w miejscowym zespole Golden Gate, grając na gitarze.

Zbieżność dat czerwcowych jest całkowicie przypadkowa. Sympatyczny młody człowiek z radością wysłuchał historycznych opowieści.

KILT.PL rozpoczęła przygotowania do powstania grupy rekonstrukcyjnej The Black Watch Regiment.

Materiał źródłowy:
Słownik biograficzny regionu tarnogórskiego tom I Tarnowskie Góry 2004
Tarnogórski Rocznik Muzealny tom II Tarnowskie Góry 200

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.