Facebook Google+ Twitter

Szkocja ogłosi niepodległość?

Szkocka Partia Narodowa, posiadająca obecnie większość miejsc w tamtejszym parlamencie, zapowiedziała rozpisanie referendum w sprawie niepodległości Szkocji. Wielka Brytania nie będzie już taka wielka?

 / Fot. james denham/CC BY-SA 2.0Przed brytyjskim parlamentem wystąpi dziś Michael Moore - minister ds. Szkocji w rządzie Davida Camerona. Odniesie się tym samym do pomysłu największej szkockiej partii, która jako jedyna licząca się siła polityczna w Wielkiej Brytanii postuluje przeprowadzenie referendum w sprawie niepodległości Szkocji.

Zdaniem dziennikarza stacji BBC Nicka Robinsona, Moore najprawdopodobniej oświadczy, że zmiana porządku konstytucyjnego w Szkocji pozostanie w gestii Westminsteru, a ewentualne referendum wśród szkockich obywateli będzie miało wyłącznie charakter opiniodawczy.

Czytaj też: Palestyna pełnoprawnym członkiem UNESCO! (film)


Od samego początku istnienia centrolewicowa Szkocka Partia Narodowa opowiada się za pełną samodzielnością Szkocji. Tuż przed zeszłorocznymi wyborami do szkockiego parlamentu, brytyjskie media poinformowały o sekretnych planach partii mających na celu wprowadzenie specjalnego podatku, który zasiliłby bezpośrednio szkocki budżet. Wobec sprzeciwu władz w Londynie, także i ten pomysł nie został na razie zrealizowany.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

garry
  • garry
  • 10.01.2012 11:39

Szkoci odgrażają się już od dawna. Możliwość już kiedyś mieli, ale zadecydowało to, o czym zazwyczaj się nie mówi. Anglia posiada bowiem prawa własności do platform wiertniczych wydobywających gaz i ropę u wybrzeży Szkocji. Po odłączeniu się, na chwilę obecną, Szkocja miałaby dosyć słabą gospodarkę. Informacje o platformach mam sprzed około roku, więc możliwe, że coś się zmieniło. Niemniej ciekawe, że wraz z wystąpieniem Szkocji Wielka Brytania utraciłaby zdecydowaną większość swoich filozofów, wojskowych, czy ekonomistów, o których uczymy się na historii ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Glaxy
  • Glaxy
  • 10.01.2012 09:38

Według mnie to jest gra. Między nastrojami nacjonalistycznymi a względami ekonomicznymi i jak sądze te drugie wygrają i Szkocja nie ogłosi niepodległości. Takie jest moje zdanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.