Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23888 miejsce

Szkocka spódniczka w polską kratę

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-04-22 10:03

W ostatnich dniach na ulicach szkockich miast pojawili się mężczyźni noszący nietypowe: biało-czerwone kilty. Okazuje się, że są to mieszkający tu Polacy.

 / Fot. Kilt. Fot. Bill Davenport, źródło: www.sxc.huKilt jest tradycyjnym ubiorem brytyjskim (nie tylko szkockim) wywodzącym się z tradycji celtyckich, występującym w kilku odmianach. W Polsce kilt kojarzy się nieodmiennie z popularną kraciastą "spódniczką" noszoną w Szkocji przez mężczyzn. Jest to - rzecz jasna - najpopularniejszy rodzaj kiltu; oprócz niego istnieją także kilty irlandzkie i walijskie oraz kilty dla przedstawicielek płci pięknej.

Tartan i jego rodzaje

Kilt uszyty jest ze specjalnego materiału wełnianego w kratę (oczywiście "szkocką"), zwanego tartanem. Tartanem nazywa się także sam wzór kraty, przy czym warto zaznaczyć, że każdy klan szkocki posiada swój własny tartan i jest on przypisany tylko, i wyłącznie do tego klanu. Można to porównać z polskimi szlacheckimi oznaczeniami herbowymi.

Kilt w życiu współczesnym Szkocji

Kilt noszony jest przez Szkotów podczas wszystkich uroczystości rodzinnych i narodowych oraz w czasie popularnych szkockich zawodów sportowych - Highland Games; oczywiście każdy szanujący się kobziarz musi występować w kilcie. Kobiecy kilt stosowany (ubierany) jest także z okazji tradycyjnych zawodów tanecznych - Highland Dancing oraz jako element obowiązkowego stroju szkolnego w niektórych rejonach Szkocji. Na marginesie warto wspomnieć, że w całym Zjednoczonym Królestwie istnieje obowiązek noszenia mundurków szkolnych (school uniforms) - jednak nie daje się zauważyć, by fakt ten unieszczęśliwiał brytyjskie pociechy.

Kilt po polsku

Polski kilt uszyty jest z biało-czerwonego tartanu z granatowym pasem pośrodku; okazuje się, że kilty te sprzedają się bardzo dobrze, a nasi rodacy ze Szkocji mówią o sobie z dumą, że są członkami nowego szkockiego klanu. Na temat polsko-szkockiego kiltu wypowiedział się nawet z uznaniem Aleksander Dietkow, Konsul Generalny RP w Szkocji. Przy okazji wspomina się o historyczno-personalnych powiązaniach naszych krajów; Karol Stuart (Bonnie Prince Charlie) był synem Marii Klementyny Sobieskiej - wnuczki Jana III Sobieskiego, a Lech Wałęsa jest potomkiem Williama Wallace - szkockiego bohatera narodowego rozsławionego filmem Mela Gibsona "Braveheart".

Autor: Maciej Lewandowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Joanna
  • Joanna
  • 03.02.2012 22:50

Wałęsa potomkiem Wallace'a? Bez żartów, to największy idiotyzm, jaki słyszałam. Plotka jakich mało niemająca najmniejszego historycznego uzasadnienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.