Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28525 miejsce

Szkocka spódniczka w polską kratę

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-04-22 10:03

W ostatnich dniach na ulicach szkockich miast pojawili się mężczyźni noszący nietypowe: biało-czerwone kilty. Okazuje się, że są to mieszkający tu Polacy.

 / Fot. Kilt. Fot. Bill Davenport, źródło: www.sxc.huKilt jest tradycyjnym ubiorem brytyjskim (nie tylko szkockim) wywodzącym się z tradycji celtyckich, występującym w kilku odmianach. W Polsce kilt kojarzy się nieodmiennie z popularną kraciastą "spódniczką" noszoną w Szkocji przez mężczyzn. Jest to - rzecz jasna - najpopularniejszy rodzaj kiltu; oprócz niego istnieją także kilty irlandzkie i walijskie oraz kilty dla przedstawicielek płci pięknej.

Tartan i jego rodzaje

Kilt uszyty jest ze specjalnego materiału wełnianego w kratę (oczywiście "szkocką"), zwanego tartanem. Tartanem nazywa się także sam wzór kraty, przy czym warto zaznaczyć, że każdy klan szkocki posiada swój własny tartan i jest on przypisany tylko, i wyłącznie do tego klanu. Można to porównać z polskimi szlacheckimi oznaczeniami herbowymi.

Kilt w życiu współczesnym Szkocji

Kilt noszony jest przez Szkotów podczas wszystkich uroczystości rodzinnych i narodowych oraz w czasie popularnych szkockich zawodów sportowych - Highland Games; oczywiście każdy szanujący się kobziarz musi występować w kilcie. Kobiecy kilt stosowany (ubierany) jest także z okazji tradycyjnych zawodów tanecznych - Highland Dancing oraz jako element obowiązkowego stroju szkolnego w niektórych rejonach Szkocji. Na marginesie warto wspomnieć, że w całym Zjednoczonym Królestwie istnieje obowiązek noszenia mundurków szkolnych (school uniforms) - jednak nie daje się zauważyć, by fakt ten unieszczęśliwiał brytyjskie pociechy.

Kilt po polsku

Polski kilt uszyty jest z biało-czerwonego tartanu z granatowym pasem pośrodku; okazuje się, że kilty te sprzedają się bardzo dobrze, a nasi rodacy ze Szkocji mówią o sobie z dumą, że są członkami nowego szkockiego klanu. Na temat polsko-szkockiego kiltu wypowiedział się nawet z uznaniem Aleksander Dietkow, Konsul Generalny RP w Szkocji. Przy okazji wspomina się o historyczno-personalnych powiązaniach naszych krajów; Karol Stuart (Bonnie Prince Charlie) był synem Marii Klementyny Sobieskiej - wnuczki Jana III Sobieskiego, a Lech Wałęsa jest potomkiem Williama Wallace - szkockiego bohatera narodowego rozsławionego filmem Mela Gibsona "Braveheart".

Autor: Maciej Lewandowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Joanna
  • Joanna
  • 03.02.2012 22:50

Wałęsa potomkiem Wallace'a? Bez żartów, to największy idiotyzm, jaki słyszałam. Plotka jakich mało niemająca najmniejszego historycznego uzasadnienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.