Facebook Google+ Twitter

Szkodliwe niechlujstwo Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

Zadania, które pojawiły się na tegorocznym egzaminie gimnazjalnym w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych, zawierają nie tylko drobne błędy, ale i nonsensy.

 / Fot. PAPWiadomo, jak ważne jest precyzyjne przygotowanie treści zadań przeznaczonych na egzamin gimnazjalny, który często decyduje o przyszłości wielu młodych ludzi. Powinno się dołożyć wszelkich starań, żeby uniknąć błędów i niejasności. Niestety jednak autorzy zadań i ci, którzy je sprawdzają (chyba są tacy?) przepuszczają nie tylko błędy, ale i całkowite nonsensy.

Przeczytałem fragment tegorocznego arkusza "Egzamin w trzeciej klasie gimnazjum w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych" i trafiłem na takie zadanie:

Zadanie 20
Hania, płacąc w sklepie za trzy tabliczki czekolady, podała kasjerce 15 zł i otrzymała 0,60 zł reszty. Które z równań odpowiada TREŚCI ZADANIA (moje wyróżnienie - A. Sz.), jeśli cenę tabliczki czekolady oznaczymy przez x?
A. 3x + 0,6 = 15
B. 3x + 15 = 0,6
C. 0,6x + 3 = 15
D. 15x + 0,6 = 3

W tej formie zadanie jest całkowicie bez sensu! Jakiej treści? Jakiego zadania? Jeszcze nie było żadnego zadania! Uczeń nie ma obowiązku zgadywać, co układający zadanie miał na myśli! Zadanie miałoby sens, gdyby pytanie było sformułowane tak: "Które z równań odpowiada problemowi znalezienia ceny tabliczki czekolady, jeśli tę cenę oznaczymy przez x?" (Ważne jest także zastąpienie "treści zadania" przez "problem" (na przykład), bo żadne równanie nie odpowiada "treści zadania 20" (ta treść zawiera w sobie także pytania i równania i... wszystko się zapętla!).

Taki typ błędnego zadania jest szczególnie szkodliwy, bo preferuje mniej rozgarniętych uczniów, którzy nie wnikają dokładnie w treść, coś im tam zaświta, i wybiorą odpowiedź wymaganą, a inteligentny uczeń zauważy bzdurę i straci czas na zastanawianie się.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Adam Wójcik
  • Adam Wójcik
  • 22.03.2011 13:21

Czepiasz sie nieistotnych pierdół.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Komentarz autora:
Już drugi dzień ten artykulik jest dostępny w internecie, a nikt z czytających nie zauważył, że sekunda to weber na wolt, a nie odwrotnie, jak napisałem. A zwłaszcza CKE miała okazję mi to wytknąć (wysłałem im odnośnik do mojej notki)! Ale wątpię, żeby czytali wszystkie uwagi krytyczne (zapewne z powodu nadmiaru).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.