Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6352 miejsce

Szkodliwość palenia

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-07-02 07:54

Czy palenie ma sens? Jak bardzo szkodzi, a jak pomaga? Czy w ogóle pomaga?

Rozpoczęcie palenia tytoniu nie jest trudne. Zwykle zaczyna się od niewinnego papieroska na imprezie. Po pierwszym łatwo nam jeszcze zrezygnować. Po następnym już trudniej. W końcu stajemy się uzależnieni fizycznie.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Papierosa_1_ubt_0069.jpegUzależnienie psychiczne pojawia się dopiero wtedy, gdy to fizyczne determinuje i zmienia nasze spojrzenie na życie. Każe nam zmienić swoje przyzwyczajenia. Mentalne przywiązanie do papierosów jest już dużo trudniejsze do opanowania. W końcu palenie sprawia nam przyjemność. Nie zauważamy negatywnych jego skutków, nie czujemy smrodu - pomieszczeń, własnego potu, wydzieliny pod paznokciami. Widzimy tylko utopijne zadowolenie. Hedonistyczną chęć zapalenia kolejnego i kolejnego... Takie zjawisko nazywamy dysonansem poznawczym.

Uzależnienie fizyczne łatwo pokonać. Dlatego, gdy palimy tylko na imprezach - nie uzależniamy się psychicznie - możemy bez problemów wycofać się z tego zgubnego nałogu. Czas połowicznego rozpadu nikotyny (głównego narkotycznego składnika tytoniu) wynosi 4 godziny. To oznacza, że po dobie od zapalenia papierosa w naszym organizmie znajdzie się 1/64 początkowej zawartości nikotyny. Po dwóch dobach już 1/4092. Zawartość ta jak widać dość szybko spada, jednak wolno dochodzi do zera. Osoby, które studiują matematykę rozszerzoną czy akademicką mogą skojarzyć to zjawisko z wykresem asymptot - f(x)=1/x; y>=0

Szkodliwość palenia

Wykaz najgorszych toksyn zawartych w papierosie. / Fot. brak - cele edukacyjnePapierosy oprócz nikotyny zawierają również 4 tys. innych trujących związków chemicznych. Z czego 40 jest rakotwórczych. Niektóre z nich są nawet promieniotwórcze - POLON-210. Najbardziej toksycznymi substancjami są: aceton, naftyloamina, metanol (powoduje denaturyzację białka), piren, naftalen, kadm (toksyczność porównywalna z rtęcią), czad (trwale łączy się z erytrocytami blokując możliwość transportu przez nie tlenu), benzopiren, chlorek winylu, amoniak, cyjanowodór (eksterminowano nim w obozach koncentracyjnych).

O tym, że palenie jest szkodliwe, nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Dym nikotynowy wypłukuje z organizmu magnez, który jest nam niezbędny do dobrego samopoczucia i efektywnej pracy intelektualnej, a także fizycznej. Nie zapominajmy, iż ma on silny związek z układem nerwowo-mięśniowym. Usuwane zostają również witamina A, witaminy grupy B, C i inne. Niedobory A i B są odpowiedzialne za starzenie się skóry, jej suchość i zniszczenie. Mała ilość C powoduje spadek odporności.
Narządy, które zostają uszkodzone w wyniku palenia tytoniu. / Fot. brak - cele edukacyjne
Uważam, że argumentem przeciw paleniu, który najmocniej przemówi do osób płci męskiej, będzie informacja, iż palenie powoduje impotencję - niezdolność do osiągnięcia i utrzymania erekcji. No cóż Panowie, chcecie figlować na całego - nie palcie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 16.07.2010 18:52

Hahaha... Część dochodów wpływa do budżetu państwa, a potem jest inwestowana w... pensje polityków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie dość że szkodliwe to jeszcze cholernie drogie. Część dochodów ze sprzedaży powinno wpływać do kasy Funduszu Zdrowia, która palacze obciążaja swoimi schorzeniami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wypijam mnóstwo herbaty, to mój ulubiony napój. Jestem uzależniony od teiny.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.07.2010 18:28

To nie tak. Nikotyna jest narkotykiem, ale ze względów kulturowych - tradycji papierosa - jest on dopuszczalny i legalnie sprzedawany na całym świecie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jednak według prawnych ustaw nie jest narkotykiem. papierosy mażna legalnie nabyć i konsumować.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.07.2010 00:44

Nikotyna jest narkotykiem!

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Uzależnienie psychiczne " - to tak jak narkotyki. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.