Facebook Google+ Twitter

"Szkoła bez przemocy": audyt dwustu szkół

Współautorzy: Tomek Saliński

Organizatorzy kampanii społecznej „Szkoła bez przemocy” - grupy wydawnicze Polskapresse, Media Regionalne i Fundacja Grupy TP przeprowadzili wczoraj debatę "Obraz polskiej szkoły. Czy szkoły mogą skutecznie przeciwdziałać przemocy?”

Fot. Tomasz KowalskiUdział w debacie wzięli prof. dr hab Adam Frączek, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent Warszawy, prof. Janusz Czapiński z Uniwersytetu Warszawskiego, poseł Maria Teresa Nowak, reprezentująca sejmową Komisję Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Elżbieta Matejka, radca ministra w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Punktem wyjścia dyskusji był audyt szkół zrealizowany przez profesora Janusza Czapińskiego w ramach kampanii społecznej "Szkoła bez przemocy ". Do audytu przystąpiło dwieście szkół. Jak wykazały badania, odsetek chłopców i dziewcząt w wieku 16 lat, palących papierosy sięga 20 procent. Połowa czternastolatków miała już kontakt z alkoholem. Z narkotykami - co dziesiąty. Jak zauważył prof. Czapiński, szczególnie wewnątrz tych grup zauważyć można wzrost zachowań agresywnych i stosowania przemocy. Ogółem, z przemocą psychiczną ze strony swych kolegów spotkał się co czwarty jedenastolatek. Znacznie rzadziej występuje między uczniami przemoc fizyczna. Niestety, wraz z ich wiekiem uczniów, rośnie też liczba agresywnych zachowań ze strony nauczycieli.
Fot. Tomasz Kowalski
Na co skarżą się zaś nauczyciele? W trakcie audytu tylko jeden z nich przyznał, że uczeń groził mu niebezpiecznym narzędziem. Ale sześćdziesięciu stwierdziło, że byli prowokowani. Uczniowie celowo chcieli wywołać u nich wybuch gniewu. Najczęściej spotykane jest ignorowanie nauczycielskich poleceń. W nagannych zachowaniach celują zwłaszcza uczniowie gimnazjów.

Prof. Janusz Czapiński. Fot. Tomasz SalińskiW polskich uczniach słabnie sympatia do szkoły. Ze stwierdzeniem "lubię chodzić do szkoły" zgodziło się bowiem 53 proc. dzieci z podstawówek i 32 proc. uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Co jest prawdziwym problemem polskiej szkoły? To, że nie formuje obywateli. Odsetek młodych ludzi, którzy ufają innym, drastycznie spada między 11 a 18 rokiem życia... Debata stała się także podsumowaniem tygodniowego cyklu publikacji na temat obrazu przemocy w polskich szkołach, publikowanych w 16 dziennikach regionalnych, które prowadzą kampanię. Panel poprowadził Andrzej Godlewski, redaktor Polskapresse. Zebranych przywitał Mirosław Romejko z Mediów Regionalnych. Zobacz film:
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.