Facebook Google+ Twitter

"Szkoła bez przemocy", czyli wolontariat w edukacji

Ruszyła IV edycja programu społecznego "Szkoła bez przemocy". Jej celem jest szerzenie idei wolontariatu wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. Tegoroczną akcję wzbogacono m.in. o Tydzień Wolontariatu, międzynarodową konferencję nt. przemocy i konkurs na projekty wolontaryjne dla szkół.

Wolontariat uczy wrażliwości, szacunku i pozytywnych społecznie zachowań. Jak wynika z badań "Diagnozy szkolnej 2009" młodzi ludzie coraz rzadziej angażują się w akcje charytatywne. Głównym założeniem IV edycji Programu jest właśnie promocja wolontariatu, rozumianego jako bezinteresowne poświęcanie swojego czasu i wysiłku na rzecz innych. Organizatorzy pragną zachęcić przede wszystkim uczniów i wychowawców, ale także rodziców do działań na rzecz potrzebujących w najbliższym otoczeniu.

Nowe inicjatywy

Bogatsi o ubiegłoroczne doświadczenia, inicjatorzy "Szkoły bez przemocy" wprowadzili pewne urozmaicenia w projekcie. Oprócz kontynuacji dotychczasowych działań pojawiły się nowe propozycje. Pod koniec sierpnia 2009 r. zaplanowano sondaż telefoniczny wśród ok. 1 000 rodziców dzieci w wieku szkolnym. Tematyka badania dotyczyła przemocy szkolnej, oceny jakości opieki i wychowania w szkołach, jak również wolontariatu dzieci.

Promocji myśli przewodniej Programu ma służyć także konkurs dla uczestników społeczności szkolnej na projekty wolontaryjne. Ocenie będą podlegały działania zrealizowane pomiędzy 1 stycznia a 15 kwietnia, na podstawie cotygodniowych raportów opiekuna wolontariatu. Sama idea konkursu skłania do wzięcia w nim udziału. Natomiast sceptyków pomysłu może zachęcić główna nagroda dla uczniów, jaką jest letni obóz wakacyjny - Letnia Szkoła Liderów Wolontariatu. Dla opiekunów najlepszych projektów zostaną sfinansowane szkolenia dla nauczycieli z listy rekomendowanej przez biuro Programu.

Nie lada gratką dla uczestników akcji będzie ich udział w dorocznej gali wolontariatu. Prezentację dobrowolnych działań na rzecz lokalnego społeczeństwa umożliwi także Tydzień Wolontariatu. Zaproszone do jego organizacji zostaną szkoły wyrażające chęć współpracy z Programem. Oba projekty będą wynikiem współpracy "Szkoły bez przemocy" z Centrum Wolontariatu.

"Jak przeciwdziałać przemocy szkolnej?" - to jeden z tematów dyskusji podczas międzynarodowej konferencji, która zostanie zorganizowana w Warszawie w kwietniu 2010 r. Wśród zaproszonych gości na Europejski Kongres Przeciwdziałania Przemocy Szkolnej pojawią się m.in.: przedstawiciele rządów Holandii, Wielkiej Brytanii, Portugalii i Włoch, europejskie i polskie NGO oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 16.09.2009 15:26

Brawo Pani Agnieszko!
Pani artykuł "Szkoła bez przemocy" czyli wolontariat w edukacji, znakomicie uzupełnia dyskusje prowadzoną od kilku dni na w24. I niesie "ożywczy powiew", że w szkolnictwie polskim, we współpracy z ośrodkami międzynarodowymi są prowadzone programy społeczne,tu zacytuję „Wolontariat uczy wrażliwości, szacunku i pozytywnych społecznie zachowań”.

Artykuł napisany w sposób wyważony, w oparciu o konkretne informacje, dookreślający czytelnikowi temat, równocześnie dając wskazówki gdzie należy szukać szerszego spektrum informacji dotyczących tego zagadnienia.

Dobry artykuł:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.