Facebook Google+ Twitter

"Szkoła bez przemocy" wzorem dla Europy

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-09-16 14:48

15 września br. w Warszawie odbył się pierwszy Europejski Kongres Przeciwdziałania Przemocy Szkolnej pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Konferencja zorganizowana została w ramach V edycji programu społecznego „Szkoła bez przemocy“. W Pałacu Prymasowskim spotkali się światowej sławy eksperci w zakresie przeciwdziałania i profilaktyki przemocy szkolnej. Gościem honorowym konferencji była Pierwsza Dama RP Anna Komorowska.

 / Fot. materiały prasoweGośćmi Kongresu byli światowej sławy naukowcy zajmujący się na co dzień problemem przemocy rówieśniczej: prof. Eric Debarbieux, dyrektor Międzynarodowego Obserwatorium Przemocy Szkolnej we Francji, prof. Dan Olweus, profesor psychologii z Uniwersytetu w Bergen (Norwegia) oraz
Bob van der Meer z Europejskiej Fundacji Centrum Eksperckie ds. Bezpieczeństwa w Holandii. Prof. Debarbieux zaprezentował wyniki badań przemocy szkolnej w krajach UE, które zrealizował na zlecenie programu „Szkoła bez przemocy”. Nie ukrywał, że mimo wieloletniej praktyki i obserwacji wielu programów prewencyjnych jest pod bardzo dużym wrażeniem „Szkoły bez przemocy”.

– O wysokiej jakości polskiego programu decyduje m.in. fakt, że w jego realizację aktywnie włączyli się ludzie bezpośrednio odpowiedzialni w szkole za wychowanie i rozwój dzieci (nauczyciele, pedagodzy szkolni i psychologowie) Bez ich akceptacji, pozytywnego przyjęcia i woli współpracy efekty Programu zapewne nie byłyby aż tak imponujące. Fakt, że w ramach polskiego programu rok w rok aż 4000 szkół decyduje się dobrowolnie przestrzegać zasad  / Fot. materiały prasoweKodeksu „Szkoły bez przemocy” oraz realizować określone działania jest godne podziwu i rzadko spotykane – tłumaczy prof. Debarbieux. - „Szkoła bez przemocy” zawiera w sobie tyle pozytywnych elementów, iż jest modelowym programem przeciwdziałania przemocy, możliwym do zaimplementowania także w innych krajach – konkluduje Debarbieux.

Prof. Dan Olweus z Norwegii omówił jeden z najbardziej znanych i najczęściej stosowanych
na świecie programów prewencyjnych. Olweus Bulling Prevention Program ma na celu ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie mobbingu w szkole i poza nią. Jest to jedyny jak do tej pory tego typu program zatwierdzony przez Kongres Stanów Zjednoczonych. Po każdym z wykładów odbyła się dyskusja panelowa, w której wzięli udział m.in. prof. Adam Frączek z Uniwersytetu Warszawskiego, Stanislav Raunguelov z Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury w Rumuni oraz Jan Wróbel, publicysta i dyrektor warszawskiego liceum. Całość poprowadził Michał Olszański, dziennikarz Polskiego Radia.

 / Fot. materiały prasoweW drugiej części wydarzenia goście zaproszeni zostali do udziału w warsztatach, prowadzonych przez ekspertów z organizacji pozarządowych.

Celem Kongresu była wymiana doświadczeń z europejskimi naukowcami, działaczami społecznymi oraz politykami. – Chcieliśmy zaprezentować metody i programy przeciwdziałania i profilaktyki przemocy szkolnej, stosowane w krajach Unii Europejskiej. Wymiana know-how i zebranie dobrych praktyk europejskich pozwoli nam, jako organizatorom ogólnopolskiego programu, ale także przedstawicielom środowisk szkolnych, naukowcom, ekspertom z organizacji pozarządowych spojrzeć na problem z szerszej perspektywy – tłumaczy Dariusz Kaczmarek, prezes Wydawnictwa Pedagogicznego Operon, Partnera „Szkoły bez przemocy“.
Podczas konferencji do rąk czytelników trafił Raport roczny „Szkoły bez przemocy“. W publikacji znalazły się
m.in. szczegółowo omówione badania prof. Debarbieux, polskie i europejskie dobre praktyki w zakresie przeciwdziałania przemocy szkolnej oraz wyniki „Badania rodziców 2009“. Raport dostępny jest również na stronie www.szkolabezprzemocy.pl.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.