Facebook Google+ Twitter

Szkoła Dialogu - Śladami naszych dawnych sąsiadów

W sobotę 5 kwietnia 2014 r. w godzinach popołudniowych grupa uczniów z Zespołu Szkół nr 1 w Zbąszyniu biorących udział w projekcie "Szkoła Dialogu" wybrała się na wycieczkę rowerową do Trzciela, w celu zobaczenia cmentarza żydowskiego.

Śladami naszych dawnych sąsiadów – Szkoła Dialogu

Szkoła Dialogu - Śladami naszych dawnych sąsiadów / Fot. archiwum ZSz nr 1W sobotę 5 kwietnia 2014 r. w godzinach popołudniowych, grupa uczniów z Zespołu Szkół nr 1 w Zbąszyniu biorących udział w projekcie „Szkoła Dialogu” wybrała się na wycieczkę rowerową do Trzciela w celu zobaczenia umiejscowionego tam cmentarza żydowskiego (kirkutu), jednego z najlepiej zachowanych w województwie lubuskim.

Szkoła Dialogu - Śladami naszych dawnych sąsiadów / Fot. archiwum ZSz nr 1Chcieliśmy przede wszystkim zdobyć wiedzę, potrzebną nam do efektywniejszego uczestniczenia w dalszej części projektu. „Szkoła Dialogu" to program edukacyjny przygotowany i realizowany przez Fundację Forum Dialogu Między Narodami, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. W ramach programu młodzież pod kierunkiem trenerów Forum odkrywa historię przedwojennej ludności żydowskiej w swojej miejscowości oraz samodzielnie przygotowuje projekt, który ma na celu jej upamiętnienie.

Szkoła Dialogu - Śladami naszych dawnych sąsiadów / Fot. archiwum ZSz nr 1W Trzcielu czekali już na nas miejscowi uczniowie, którzy podzielili się z nami swoimi wiadomościami o historii miasta oraz oprowadzili nas po najważniejszych miejscach związanych z przedwojenną kulturą żydowską w tym mieście. Dowiedzieliśmy się między innymi, że w miejscu aktualnej siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej znajdowała się kiedyś żydowska synagoga.

Szkoła Dialogu - Śladami naszych dawnych sąsiadów / Fot. archiwum ZSz nr 1Po dotarciu na cmentarz zaczęliśmy dokładnie oglądać znajdujące się tam nagrobki (macewy). Okazało się, że cmentarz jest zdecydowanie większy niż przypuszczaliśmy. Próbowaliśmy odczytać napisy na tablicach grobów, lecz niestety, w wielu przypadkach było to niemożliwe. Za pomocą wyszukiwarki internetowej jednak mogliśmy zrozumieć, co oznaczają tajemnicze symbole na macewach (tu nieoceniony okazał się smartfon Kamila).

Szkoła Dialogu - Śladami naszych dawnych sąsiadów / Fot. archiwum ZSz nr 1Zwiedzając w ciszy i skupieniu kirkut, dużo rozmawialiśmy i w ten sposób pogłębialiśmy naszą wiedzę. Zauważyliśmy również charakterystyczne dla kultury żydowskiej kamienie, które są umieszczane na tablicy nagrobka, pełniąc funkcję symbolu pamięci o zmarłych.

Szkoła Dialogu - Śladami naszych dawnych sąsiadów / Fot. archiwum ZSz nr 1Na końcu zapaliliśmy znicze i podekscytowani nową wiedzą wyruszyliśmy w podróż powrotną. Mamy nadzieję, że wyprawa w dużym stopniu pomoże nam w dalszej pracy projektowej. Powstało już wiele pomysłów co do tej kwestii, a więcej informacji pojawi się już niebawem.

Tekst - Karolina Buczkowska z klasy IB

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.