Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła Dialogu - Śladami naszych dawnych sąsiadów

Redakcja
Szkoła Dialogu - Śladami naszych dawnych sąsiadów
Szkoła Dialogu - Śladami naszych dawnych sąsiadów archiwum ZSz nr 1
W sobotę 5 kwietnia 2014 r. w godzinach popołudniowych grupa uczniów z Zespołu Szkół nr 1 w Zbąszyniu biorących udział w projekcie "Szkoła Dialogu" wybrała się na wycieczkę rowerową do Trzciela, w celu zobaczenia cmentarza żydowskiego.

Śladami naszych dawnych sąsiadów – Szkoła Dialogu

W sobotę 5 kwietnia 2014 r. w godzinach popołudniowych, grupa uczniów z Zespołu Szkół nr 1 w Zbąszyniu biorących udział w projekcie „Szkoła Dialogu” wybrała się na wycieczkę rowerową do Trzciela w celu zobaczenia umiejscowionego tam cmentarza żydowskiego (kirkutu), jednego z najlepiej zachowanych w województwie lubuskim.

Chcieliśmy przede wszystkim zdobyć wiedzę, potrzebną nam do efektywniejszego uczestniczenia w dalszej części projektu. „Szkoła Dialogu" to program edukacyjny przygotowany i realizowany przez Fundację Forum Dialogu Między Narodami, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. W ramach programu młodzież pod kierunkiem trenerów Forum odkrywa historię przedwojennej ludności żydowskiej w swojej miejscowości oraz samodzielnie przygotowuje projekt, który ma na celu jej upamiętnienie.

W Trzcielu czekali już na nas miejscowi uczniowie, którzy podzielili się z nami swoimi wiadomościami o historii miasta oraz oprowadzili nas po najważniejszych miejscach związanych z przedwojenną kulturą żydowską w tym mieście. Dowiedzieliśmy się między innymi, że w miejscu aktualnej siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej znajdowała się kiedyś żydowska synagoga.

Po dotarciu na cmentarz zaczęliśmy dokładnie oglądać znajdujące się tam nagrobki (macewy). Okazało się, że cmentarz jest zdecydowanie większy niż przypuszczaliśmy. Próbowaliśmy odczytać napisy na tablicach grobów, lecz niestety, w wielu przypadkach było to niemożliwe. Za pomocą wyszukiwarki internetowej jednak mogliśmy zrozumieć, co oznaczają tajemnicze symbole na macewach (tu nieoceniony okazał się smartfon Kamila).

Zwiedzając w ciszy i skupieniu kirkut, dużo rozmawialiśmy i w ten sposób pogłębialiśmy naszą wiedzę. Zauważyliśmy również charakterystyczne dla kultury żydowskiej kamienie, które są umieszczane na tablicy nagrobka, pełniąc funkcję symbolu pamięci o zmarłych.

Na końcu zapaliliśmy znicze i podekscytowani nową wiedzą wyruszyliśmy w podróż powrotną. Mamy nadzieję, że wyprawa w dużym stopniu pomoże nam w dalszej pracy projektowej. Powstało już wiele pomysłów co do tej kwestii, a więcej informacji pojawi się już niebawem.

Tekst - Karolina Buczkowska z klasy IB

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto