Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9555 miejsce

Szkoła Ikonopisów w Bielsku Podlaskim - część 1

W Polsce istnieje tylko jedna taka szkoła - Policealne Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim. Jego założycielem i dyrektorem jest ks. mitrat Leoncjusz Tofiluk, a powstało w 1995 r. Pomysł zrodził się podczas obozów ikonograficznych.

1 z 13 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Przygotowanie deski pod ikonę Bielsk Podlaski, ul. Mickiewicza 36 - jedyne w Polsce Policealne Studium Ikonograficzne - fot. Jolanta Dyr
Przygotowanie deski pod ikonę Bielsk Podlaski, ul. Mickiewicza 36 - jedyne w Polsce Policealne Studium Ikonograficzne - fot. Jolanta Dyr

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ja też nie miałam. Ale okazuje się, że jest i to jedna jedyna. Za to tu i ówdzie sporo bywa warsztatów ikonopisarskich. Zanim poznałam bliżej ikonę w cerkwi, za studenckich czasów kojarzyła mi się głównie z pracami koleżanki, która pięknie malowała i umiała swoje malunki na drewnie postarzać by sprawiały wrażenie autentycznych, starych.

Dzisiaj sam proces twórczy postrzegam nieco inaczej niż za studenckich czasów, choć sama nie wiem co czuła i w jakim była stanie tworząc swoje naprawdę piękne malunki. Z tamtego czasu pamiętam, że ikona była w cenie i była chętnie kupowana.

Wiem, że uczniowie część studium w Bielsku Podlaskim wykonują na zamówienie, a część sprzedają, z czego dochód jest przeznaczany na utrzymanie i rozwój szkoły. Znamiennym jest ciepło osób piszących ikony. Nas oprowadzał po szkole młody mężczyzna, chłopak by można powiedzieć, który podejmując naukę w szkole zamierzał uczyć się pisania ikon, a tak naprawdę znalazł tutaj powołanie do zostania w cerkwi jako mnich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ważna informacja. Nie miałam pojęcia o istnieniu takiej szkoły w Polsce. Prace uczniów wspaniałe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.