Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8976 miejsce

Szkoła jogi rozdaje posiłki za... uśmiech

– Ważne jest, aby dostrzec, że w życiu liczę się nie tylko ja, ale także inni ludzie. To jest niewątpliwie wyższy poziom świadomości – mówi o akcji "Posiłek za uśmiech" Elżbieta Antczak ze Szkoły Medytacji i Bhakti Jogi.

Szkoła jogi pomaga potrzebującym. / Fot. Piotr BalkusPani Elżbieto, jak wpadli państwo na pomysł akcji "Posiłek za uśmiech"?
– Tak naprawdę wynika to z założeń programowych zawartych w statucie Szkoły Medytacji i Bhakti Jogi w Polsce. Głównym celem szkoły - oprócz bezpłatnej nauki medytacji i relaksacji - jest charytatywna pomoc osobom potrzebującym. Również głodnym i niedożywionym dzieciom, które całe dni spędzają bez ciepłych posiłków w szkole, czy w domu. Szkoła prowadzi swoją działalność w wielu miastach: Warszawa, Lublin, Toruń, Gdańsk, Szczecin, Wrocław, Katowice, Gliwice, Kraków, Koszalin. Akcja "Posiłek za uśmiech" jest organizowana w tych miastach od kilkunastu lat, działamy także na większych imprezach typu Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, czy różnego rodzaju festiwale.

Czy jest sens robienia w Polsce takich akcji?
– Oczywiście tak. Świadczy o tym bardzo duży oddźwięk ze strony osób korzystających z ciepłych posiłków. Praktycznie w ciągu 1-2 godzin trwania akcji rozdajemy 200-250 posiłków i nigdy nie mamy nadwyżki jedzenia. Osoby często ustawiają się w długie kolejki, wiele pomaga nam także w sprzątaniu, transporcie, szukaniu sponsorów. Mamy wielu zaprzyjaźnionych sponsorów, dostawców warzyw, owoców, cukru, makaronów, chleba itd., którzy są szczęśliwi, że mogą dołożyć "swoją cegiełkę". Ale najważniejszym aspektem takiej pomocy jest to, że opuszczone osoby starsze lub dzieci zaniedbane przez swych rodziców i opiekunów, dostają tę odrobinę nadziei. Że jest ktoś, kto o nich myśli, kto się o nich troszczy i martwi. I że mogą przyjść do tego miejsca po pomoc.

Pewnie wielu ludzi zadaje sobie pytanie, czy takim wegetariańskim obiadem można w rzeczywistości się najeść. Czy nie jest on w jakiś sposób gorszy od mięsnego posiłku?
– Absolutnie nie. W obecnej dobie coraz więcej osób docenia zalety wegetarianizmu, który jest ściśle związany ze zdrowym stylem życia. Jest to pewnego rodzaju moda na ładny i zdrowy wygląd oraz dobre samopoczucie. A to bezpośrednio wynika z naszej diety. W czasie trwania naszej akcji osoby częstują się smacznym wegetariańskim posiłkiem, proszą o przepisy i chcą wypróbować je w domu. Przyjęło się błędne zrozumienie że dieta wegetariańska jest uboższa od mięsnej. W rzeczywistości jest to tylko mit. Wegetarianie często odżywiają się zdrowiej od nie wegetarian, mniej chorują. Badania naukowe potwierdzają, że żyją średnio 15 lat dłużej od osób stosujących dietę mięsną.

Czy takie akcje wyzwalają w ludziach jakieś wyższe wartości?
– Aktywny udział w takich charytatywnych akcjach jak "Posiłek za uśmiech" bardzo uwrażliwia zarówno organizatorów, jak i potrzebujących jedzenia. Bezinteresowna pomoc, okazywanie serca, miłości i troski o innych wznosi nas ponad bierność, apatię i "znieczulicę społeczną", którą coraz częściej obserwujemy we współczesnym świecie. Pomagając i troszcząc się o innych, czujemy się szczęśliwsi i wewnętrznie spełnieni.
Ludzie w obecnych czasach są bardzo skupieni na zdobywaniu materialnych rzeczy. Samochód, dom, pieniądze, konto w banku. Człowiek stał się drugorzędny. Rozwinęliśmy materialną świadomość, a relacje międzyludzkie zeszły na dalszy plan. Wszystko kręci się wokół posiadanych rzeczy i pieniędzy, a nie wokół ludzi. Poprzez takie działanie jak ta akcja, można uwrażliwić siebie i innych na drugiego człowieka. Ważne jest aby dostrzec, że w życiu liczę się nie tylko ja, ale także inni ludzie. To jest niewątpliwie wyższy poziom świadomości.

W życiu chodzi o to, żeby się wznosić. Istotne jest kim jesteśmy, a nie co posiadamy. Jeśli chcemy zmienić świat na lepsze, to zacznijmy od siebie. Wystarczy, że każdego dnia zrobilibyśmy dobry uczynek. Gdyby wszyscy tak działali, to świat dziś wyglądałby inaczej i z dnia na dzień zmieniałby się na lepsze.

Wasza akcja ma na celu pomoc potrzebującym przy jednoczesnym "niekrzywdzeniu innych istot". Domyślam się, że chodzi o zwierzęta. Ale czy - zapyta przeciętny człowiek - zabijanie zwierząt dla pożywienia jest ich krzywdzeniem?
– Filozofia, którą podążamy w naszej szkole jest oparta na miłości i współczuciu do wszystkich żywych istot, a
dieta wegetariańska jest z tym związana. Zabijane zwierzę cierpi niezależnie od przyczyn czy idei, dla których jest zabijane.

Dlaczego, według Pani, warto pomagać potrzebującym?
– Podstawą naszego życia powinna być miłość i współczucie, a aktywnym przejawem tego jest troska o innych. Osoby którym pomagamy czują, że ktoś się o nich martwi, że nie są sami. Pojawia się w nich nadzieja, że jest ktoś, kto o nich myśli, czują się akceptowani. To uczucie często znaczy więcej dla nich niż pełny żołądek.

A czy to nie jest związane z nagrodą za dobro?
– W filozofii jogi kwestię dobra i zła widzi się bardziej na zasadzie naturalnego prawa funkcjonującego w tym świecie, a nie na zasadzie nagrody i kary. "Jak posiejesz, tak zbierzesz". Jeśli "siejemy dobre rzeczy", to w przyszłości odbierzemy dobre rezultaty. Jeśli "siejemy złe rzeczy", krzywdzimy innych, dostarczamy innym cierpienia, to takie rezultaty wcześniej czy później sami będziemy musieli odebrać. To prawo uczy nas odpowiedzialności za własne życie i czyny.

"Jaka jest wartość długiego życia, które zostało zmarnowane, gdyż nie nauczyliśmy się w nim niczego" - czytam cytat ze Śrimad Bhagavatam na stronie mantra.pl. Czego może nauczyć Wasza akcja?
– Takie akcje charytatywne uczą nas większej wrażliwości na potrzeby i problemy innych. Zachęcam wszystkich do takiej działalności ponieważ pomaganie innym daje wielką radość i poczucie braterstwa zarówno wolontariuszom, jak i osobom potrzebującym. Wszystkie osoby chętne do pomocy w charakterze wolontariuszy lub sponsorów zapraszam do kontaktu (tel. 509920195), lub na naszą stronę internetową www.mantra.pl.

Zapraszamy gorąco. Dziękuję za rozmowę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 16.05.2008 20:49

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

:) Dziękuję

Komentarz został ukrytyrozwiń

obywatelskie na maxxxa ;-) Plus!

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.10.2007 10:12

+

Ale...ale chciałabym żyć w kraju, gdzie swobodnie można podać pełną nazwę Organizatora akcji. Pięknej akcji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ : )

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.