Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4821 miejsce

Szkoła KAN. Firmowy mentor wesprze podczas studiów

Ruszyła trzecia edycja autorskiego programu białostockiej spółki KAN. Po raz pierwszy najlepsi uczestnicy będą mogli skorzystać ze wsparcia firmy także podczas studiów.

 / Fot. kan / Fot. kanW tym roku firma zaprosiła do współpracy Zespół Szkół Mechanicznych w Białymstoku.
- Spółka i szkoła już od dłuższego czasu aktywnie ze sobą współpracują - mówi Iwona Chilimoniuk, dyrektor personalny w KAN.- Uczniowie realizują praktyki zawodowe na wydziałach produkcyjnych KAN, a dla chętnych firma proponuje sezonowe zatrudnienie w okresie wakacji. W tym roku na różnych wydziałach pracowało siedmiu uczniów. Postanowiliśmy kontynuować współpracę także w ramach naszego programu Szkoła KAN.
Program jest realizowany przez cały rok szkolny i podzielony na cztery etapy. W pierwszym jesiennym, uczniowie zwiedzili wszystkie wydziały produkcyjne firmy, poznali park maszynowy i stanowiska objęte ich kierunkiem nauczania. Kolejny etap zaplanowany jest na styczeń 2017 i będzie to przygotowana przez przedstawicieli spółki prezentacja tematyczna, jako uzupełnienie konkretnego obszaru nauczania. Trzeci etap obejmie praktyki zawodowe, a ostatni - pracę podczas wakacji dla najbardziej zaangażowanych uczniów.
Jak podkreślają przedstawiciele firmy, to sami uczniowie przyczynili się do rozwoju programu.
- W czasie ostatnich wakacji zauważyliśmy bardzo poważne podejście do pracy, zatrudnionych w KAN uczniów - mówi Iwona Chilimoniuk. – A ponieważ dotychczas program obejmował tylko uczniów III i IV kl. szkoły średniej, pomyśleliśmy - dlaczego nie wydłużyć go o dalsze wsparcie dla najbardziej zaangażowanych uczestników także w czasie studiów?

Szkoła, studia, praca
I tak powstał zupełnie nowy pomysł objęcia opieką mentorską KAN najlepszych absolwentów programu, którzy po zakończeniu szkoły zdecydują się na kontynuację nauki na Politechnice Białostockiej. Firma planuje wybór jednej osoby z każdego rocznika programu Szkoła KAN.
- Przez całe studia będą oni mogli kontaktować się ze swoim mentorem w KAN oraz korzystać z jego pomocy i doświadczenia - dodaje Iwona Chilimoniuk.- Takie osoby będą miały zagwarantowane miejsce na praktyki studenckie, oraz wsparcie przy wyborze tematu i pisaniu pracy inżynierskiej.
Studenci, objęci programem będą mogli rozpocząć pracę w KAN już na IV roku studiów w odpowiednim do kierunku nauki dziale. Docelowo, po obronie pracy i skończeniu studiów firma zaoferuje im zatrudnienie na umowę o pracę.
Takie rozwiązanie docenia dyrekcja objętej programem szkoły:
- Projekt daje uczniom naszej szkoły nie tylko dodatkowe możliwości pozyskania wiedzy z zakresu nowych technologii w konkretnej dziedzinie, ale przede wszystkim umożliwia rozwój zawodowy już w trakcie nauki – ocenia Krzysztof Czerech, zastępca dyrektora ZSM ds. centrum kształcenia praktycznego. - Nasi absolwenci, a co za tym również absolwenci programu Szkoła KAN, mogą znaleźć zatrudnienie w dobrej firmie lub skorzystać z jej wsparcia, jeżeli zdecydują się kontynuować naukę na uczelni wyższej. To przykład, że przy dobrze ukierunkowanej współpracy pracodawcy i szkoły, nie tylko można zachęcić uczniów do większego zaangażowania w naukę, lecz przy okazji wykształcić wykwalifikowaną kadrę.
Jak podkreślają autorzy programu – ich podstawowym celem jest pomoc młodym ludziom w starcie na rynku pracy.
- Priorytetem dla nas zawsze są uczniowie - podkreśla Iwona Chilimoniuk. - Poświęcając im czas, dzieląc się naszym doświadczeniem, wiedzą i umiejętnościami, w dużym stopniu przygotowujemy ich do startu w dorosłe, zawodowe życie. Przecież to właśnie oni w końcowym etapie nauki skierują swe kroki do pracodawców takich jak my.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.