Facebook Google+ Twitter

Szkoła na odległość, darmowa i dla wszystkich

Dzięki stronie internetowej www.academie-en-ligne.fr wszystkie lekcje we Francji od przedszkola aż po liceum będą dostępne już po wakacjach, na ekranach monitorów. Jednak już teraz można znaleźć na stronie mnóstwo darmowych materiałów.

 / Fot. screenStrona będzie uzupełniana od 15 września lekcjami dla szkoły podstawowej, a od 30 października lekcjami dla gimnazjum i liceum. "Wszystko czego się uczy we Francji znajdzie się na tej stronie", zaznaczył francuski minister edukacji Xavier Darcos podczas konferencji prasowej. Stronę stworzyło Krajowe Centrum Nauczania na Odległość, które przygotowywało do tej pory płatne strony. Około 3,500 stron i dokumentów już jest dostępnych w sieci a 105 lekcji ze wszystkich przedmiotów będzie dostępnych po wakacjach.

Jak to działa?

Strona jest bardzo czytelna. Nie potrzebujemy żadnych haseł ani loginów. Aby dostać się do pożądanej lekcji mamy do wyboru: znaleźć interesujący nas przedmiot (angielski, hiszpański, francuski, historia, geografia, matematyka, fizyka, chemia, nauki ekonomiczne i społeczne, nauki doświadczalne i technologia) lub szukać za pomocą wybranej klasy (od szkoły podstawowej aż po ostatnią klasę liceum). Można również wyszukiwać za pomocą słów-kluczy. Wybierając np. angielski, mamy do dyspozycji komplet materiałów do nauki od poziomu początkującego, aż po zaawansowany, a nawet ćwiczenia słuchowe. Na stronie znajdują się również wskazówki dla nauczycieli i komentarze do ćwiczeń. Całość jest zgodna z francuskim programem nauczania, bardzo przejrzysta i nie sprawia trudności w znalezieniu interesującego nas ćwiczenia czy lekcji.

Pomysł na szóstkę

Warto zastanowić się, czy polskie Ministerstwo Edukacji nie powinno przygotować podobnego projektu. Koszt stworzenia podobnej strony nie wydaje się być wygórowany, a o korzyściach płynących z edukacji na odległość nikogo przekonywać nie trzeba. Nikt już nie ukrywa, że w Polsce dzieci nie mają równych szans by zdobyć edukację. Różnice zarysowują się już nie tylko między wsią i miastem, ale nawet między poszczególnymi szkołami czy klasami.

Za pomocą ogólnodostępnej internetowej platformy edukacyjnej można zniwelować te różnice. Np. koszt podręcznika do nauki języka hiszpańskiego to wydatek około 75 zł, którego ubodzy rodzice dzięki podobnej platformie mogliby uniknąć. Warto też zauważyć, że program nauczania nie jest zabetonowany raz na zawsze (na szczęście!) i dość często się zmienia. Często podręcznik do wiedzy o społeczeństwie czy przysposobienia obronnego jest nieaktualny rok po jego wydaniu (np. zmieniające się dane statystyczne, czy nowe przepisy dotyczące reanimacji). Dzięki platformie edukacyjnej podobnej do francuskiej można by takie zmiany bardzo łatwo wprowadzić do e-podręczników, bez konieczności kupowania nowych.

Internetowa platforma edukacyjna to wreszcie szansa na kształcenie ustawiczne dla nauczycieli. O ile koszt konferencji i kursów dokształcająych nie jest mały, o tyle e-learning mógłby pomóc nadążyć nauczycielom za nowinkami ze świata nauki i lepiej przygotować uczniów do ich przyszłej kariery naukowej i zawodowej. Polski nie stać na to, by nie skorzystać, z możliwości wyrównania szans w sposób relatywnie tani i ogólnodostępny. Być może zamiast przygotowywać raporty "Polska 2030", "Polska 2100", "Polska 5400" warto uczynić prawdziwy krok w kierunki innowacyjności i polepszenia dostępu do edukacji w Polsce, choćby za pomocą podobnej do francuskiej platformy edukacyjnej.

Źródła: France Info

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Rewelacyjne wsparcie dla rodzin Edukacji Domowej. Jest ich w Polsce około 500 i w dużej mierze korzystają z internetu i multimediów. Wielokrotnie w tym środowisku rozmawialiśmy (też edukuję domowo) o stworzeniu platformy z materiałami z zakresu podstawy programowej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • A Z
  • 04.07.2009 14:51

Myślę, że to dobry pomysł :) Aby tylko z niego korzystać :) Rzeczywiście, koszty stworzenia podobnej strony nie wydają się być wygórowany - gorzej będzie z prawami autorskimi do podręczników - ich autorzy na pewno łatwo nie odpuszczą i nie zgodzą się na małe stawki ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.