Facebook Google+ Twitter

Szkoła przedniego humoru

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-09-03 11:00

Zabawne cytaty z uczniowskich wypracowań, publikowane tu i ówdzie w ambitnej prasie kolorowej, pieszczą naszą intelektualną i estetyczną wrażliwość od niepamiętnych czasów.

Teraz możemy nabyć obszerny wybór tych cudownych lapsusów, ubrany w nieco poważniejszą okładkę: jutro do księgarń trafi tom "Humor zeszytów szkolnych z lat 1948-2008". Zapewniamy: to jedna z najzabawniejszych premier wydawniczych tej jesieni.Edmund Niziurski, nauczyciel i powieściopisarz, od 54 lat pisze o urokach szkolnego życia / Fot. PAP

Warto włączyć go do swojej biblioteczki, bo przecież dziecięco-młodzieżowa inwencja intelektualna przekracza ciasne ramy wytyczone przez największych filozofów i komediantów. Blisko 300-stronicowa publikacja, skrzętnie podzielona na działy i poddana chronologicznej selekcji, wyrwie z okowów rozpaczy nawet najbardziej przybitego melancholika.

Zaglądamy więc przykładowo w ciemne lata stalinizmu i od razu znajdujemy uroczy wpis oddający klimat tamtej epoki: "Dziś kobiety nie pierzą się w domu, bo do tego służą im pralnie państwowe". Niżej kolejny, pochylony nad ciężką dolą niewiasty, którego autor z animuszem krytykuje obrzydliwy feudalizm: "Dawniej kobiety też były chłopami pańszczyźnianymi".

Duch socjalistycznego hurraoptymizmu zawisł także nad młodzieńcem, który postanowił aktywnie przyczynić się do lepszego jutra ojczyzny, ogłaszając w swoim wypracowaniu minimanifest: "Na żniwa pojadę do wuja, by pomóc mu w rżnięciu".

O tym, że młodzież chętniej uczestniczyła niegdyś w pracach nie tylko w polu, ale i w zagrodzie, przekonuje autor zdania: "Grzyby zamarynowaliśmy razem z ciocią".


Cały artykuł przeczytasz na stronach polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.