Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8264 miejsce

Szkoła, w której każdy mógł mieć broń

W moje ręce trafiła książka niezwykła. Prawdziwy "biały kruk". Nazwałbym ją dokumentem dokumentów a dotykająca treścią powstania szkoły dla leśników w Białowieży. Jest ona jednak czymś znacznie więcej.

Państwowa Szkoła dla Leśniczych w Białowieży 1929-1936 - recenzja książki / Fot. Artur HampelTrafiła do mnie trochę przypadkowo, gdy goszczony byłem przez autorkę owej publikacji i jej męża Wiesława Kulbackiego. Minęło kilka miesięcy zanim sięgnąłem do treści kryjących się pod okładką, natomiast przeczytanie jej odbywało się niemal na bezdechu.

Wciągająca, bogato ilustrowana opowieść o początkach szkolnictwa leśnego w Polsce, przepleciona jest historią ówczesnych uczniów i ich rodzin. Historii nierzadko wzruszających, dramatycznych a nawet tragicznych. Nie dziwmy się, gdyż wkrótce przyszło się zmagać uczniom i ich rodzinom z wichrami drugiej wojny światowej.

Książkę czyta się jednym tchem, przynajmniej tak właśnie ją przeczytałem. Dopiero za drugim razem wróciłem się do zamieszczonych w niej fotografii, by już na spokojnie raz jeszcze przeżywać zawartą w niej treść.

Autorka pisząc niezwykle spójnie a jednocześnie ciekawie, wprowadza czytelnika nie tylko w zarys historii, ale przybliża zmagania ówczesnych adeptów leśnictwa opierając się na listach, artykułach z ówczesnej i późniejszej prasy, jak też wspomnieniach absolwentów i członków ich rodzin.
Opisane są szczegółowo warunki powstania szkoły, zasady przyjęcia uczniów, wymagania materialne, jak również samo Przysposobienie wojskowe w Szkole dla Leśniczych - zdjęcie z książki funkcjonowanie uczniów już podczas nauki i praktyk.

Autorka oddała nam do rąk nie tylko skondensowaną na kilkudziesięciu stronicach historię początków szkolnictwa leśnego w Białowieży, ale ukazała też, jak istotny wkład wnieśli uczniowie w poznawanie lasu a nawet odkrywania nowych gatunków.

Przybliżone zostały też postaci wykładowców, osób doskonale znanych i dziś z nazwiska. Zawarte w książce informacje na ich temat, na temat ich dokonań i wpływu na kształtowanie młodego pokolenia leśników są nie do przecenienia. Z całą pewnością czytelnik odnajdzie tam szereg fascynujących, nie znanych mu do tej pory faktów z życia zarówno leśnej braci uczniowskiej, jak również kadry nauczycielskiej a nawet pracowników leśnictwa wyższego szczebla i członków ówczesnego rządu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.