Facebook Google+ Twitter

Szkoła - wróg każdego człowieka od najmłodszych lat?

  • Ela .
  • Data dodania: 2009-01-03 21:22

Okrada nas z marzeń i pasji, buduje błędny system wartości, a jednocześnie stanowi podstawę funkcjonowania w społeczeństwie każdego z nas.

W wieku siedmiu lat słyszymy pierwszy dzwonek, otrzymujemy pierwsze prawdziwe obowiązki. Podlegamy już ocenie nie tylko rodziców. Wstajemy rano i pracujemy ciężko cały rok, aby na koniec grono pedagogów podsumowało wyniki naszej pracy i określiło nasze umiejętności. Niektórzy zawiedzeni niesprawiedliwą oceną nauczycieli, bo w końcu liczby nie mogą być wskaźnikiem naszego potencjału czy odzwierciedleniem naszej przyszłej pozycji w społeczeństwie, opuszczają mury szkoły, aby rozpocząć dwumiesięczny odpoczynek, a to przecież tak mało.

Po wakacjach z trudem przypominamy sobie ubiegłoroczny materiał, a trzeba już realizować nowy. Jesteśmy zaganiani i zmęczeni. Mimo tego, że na zewnątrz widnieją jeszcze resztki uśmiechu, od środka zgniatani jesteśmy gwałtem i brutalnością życia. I pomyśleć, że tak będzie przez kilkanaście kolejnych lat.

Wracając do domu często nie wiemy za co się złapać. Z jednej strony jest sporo lekcji, z drugiej wypadałoby chociaż troszkę pomóc rodzicom, tym bardziej, że mama się o to bardzo głośno upomina. I tak ujmując sobie kolejne godziny snu wypełniamy nasze, codzienne obowiązki. Nie mamy czasu dla siebie.

Szkoła od najmłodszych lat okrada nas z pasji, marzeń i wyobraźni. Często kładąc się wieczorem spać myślimy o tym, co znaczymy, co osiągnęliśmy w ubiegłych, szybko mijających latach. Każdego dnia próbujemy się utrzymać na łodzi podczas sztormu, ci mniej wytrwali opadają z sił i zostają wchłonięci przez skrajności życia.

I w końcu przychodzi czas liceum, półmetek naszej nauki, a zarazem najcięższy jej etap. Szkoły nie budują w nas odpowiedniego systemu wartości. To właśnie najczęściej w liceum uczymy się oszukiwać, ściągać, wciskać nauczycielom "lewe" zwolnienia i wymyślać coraz to nowe wymówki, aby nie pójść do szkoły.

Do tego rodzice utrudniają nam weekendowy wypoczynek ograniczając naszą wolność w piątkowe wieczory.
A przecież impreza to najlepszy sposób do odreagowania od problemów. Można się wykrzyczeć i wyszaleć. Rodzice, mimo tego, że sami pewnie często brali udział w niejednej takiej zabawie, teraz z perspektywy czasu patrzą na taki sposób wypoczynku negatywnie. I w takich momentach łatwiej mają chłopcy, bo co mogą im zrobić? Najwyżej się pobiją i już. Natomiast z dziewczynami jest większy problem. W niektórych zachwianych emocjonalnie chłopcach może obudzić się zwierzęcy instynkt i chęć uszczęśliwienia dziewczyny wbrew jej woli. Często kończy się to dosypaniem różnych substancji do drinków i innych napojów i zgwałceniem dziewczyny. Rodzice wyobrażają sobie takie sytuacje i wolą nas trzymać krótko.

No, ale z czasem przychodzi czas studiów, wymarzony dla wielu z nas. Często uczniowie, że tak powiem studenci, wyjeżdżają do innych miast w celu kontynuowania nauki i tu kończy się władza rodzicielska. Niektórzy zachowują się jak młodziutki pies spuszczony ze smyczy. Nie wiedzą za co się złapać i czego najpierw spróbować. Często kończy się to tragicznie i sporą zasługę mają w tym przede wszystkim rodzice, którzy od małego trzymali nas "pod kloszem".

Z jednej strony możemy w taki sposób przekreślić lata naszej, ciężkiej pracy, z drugiej chciałoby się powiedzieć "carpe diem", bo w końcu życie jest krótkie i nie wiadomo co zdarzy się jutro. Ciężko jest podjąć odpowiednią decyzje, ale jedno jest pewne: należy postępować zgodnie z głosem serca, z tym, co podpowiada nam intuicja. I nie chodzi o to, aby rzucić szkołę i grać na gitarze w nocnych klubach, aby zrobić karierę muzyczną, bo to do niczego nie prowadzi. Należy właśnie uczęszczać do szkoły, ale nie tłamsić przy tym siebie. Życie wydaje się piękne, gdy żyjemy zgodnie z własnym "ja". Tylko nie popadajmy przy tym w samouwielbienie.

Czego sobie i Wam życzę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Były już szkoły z klasą teraz pora na szkoły z ludzkim obliczem a może już takie są?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się - różnie jest z tą sensownością szkoły.
Szkoła (dość nieskutecznie, notabene) wpaja mnóstwo niepotrzebnych rzeczy, ale rzadko udaje jej się (czasem zresztą leży to zupełnie poza jej zainteresowaniami..) nauczyć umiejętności koniecznych dla właściwego funkcjonowania w dorosłym życiu..)
Dobrze, że ten etap od nas już się oddala;))
Swietnie piszesz, Ela)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wychodzi na to, że najlepiej byłoby szkoły zlikwidować, bo one szkodzą w prawidłowym rozwoju "ludzika".
A może by tak popracować nad reformą, udoskonalaniem szkolnictwa. Żeby nadać szkole kształt, formę - ogólnie - postać, która by w pamięci człowieka pozostawiła obraz miły do oglądania przez całe życie. Bo to co zobaczymy, z czym się spotkamy w dzieciństwie - pozostaje w pamięci człowieka na zawsze.
Młody człowiek bez szkoły zachowywałby się jak ślepiec, ciągle by się obijał o niedostrzegalne przeszkody. A korzystanie z doświadczeń poprzednich pokoleń jest - naprawdę - ważne!
Dziwi mnie reakcja społeczności "tutejszej". Jakoś na mój tekst o edukacji, służbie zdrowia i kulturze - odzew był znikomy. Nie mogłem doszukać się przedstawienia wizji naprawy, której kolwiek z tych dziedzin przez użytkowników W24.
Zachęcam do podawania propozycji naprawy, opisywania obrazów, które tworzą się w naszej wyobraźni jako panaceum na uleczenie tej chorej dziedziny, która - naszym zdaniem - funkcjonuje nieprawidłowo.
Odreagowywanie na imprezach, często prowadzi do zachowań niekontrolowanych, czyli - orgii. Czy to właściwy kierunek wychowawczy? Nie pokuszę się odpowiedzieć na to pytanie. Także jeśli coś potępiamy, to pokażmy, również swoją wizję naprawy.
Pozdrawiam serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja w kazdym razie po ilus tam latach od ukonczenia szkoly dalej uwazam ja za koszmar :)
I z tym odzieraniem z marzen zgadzam sie w 100%, choc nie lubie popadania w patos :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Bardzo podoba mi się ten tekst inteligentnej, kulturalnej osoby, napisany "lekką ręką",trafiający bez pudła w sedno porusznych problemów. Z każdego zdania wybrzmiewa szczerość. Merytorycznie zapewne nie ze wszystkimi tezami można się zgodzić, ale w miarę upływu lat, zdobywanych doświadczeń i punkt widzenia się zmienia. Po prostu - tak trzymaj i bądź zawsze sobą!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za podzielenie sie swoimi spostrzeżeniami na temat szkolnictwa w Polsce. Zrobiła to w sposób wyraźny i zrozumiały.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.01.2009 10:32

+ :))) Zgrabny tekst a i będzie kiedyś - miłym jednak wspomnieniem..... Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Klaro, Ty o zapiciu coś nie coś wiesz;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli chodzi o szkołę, do której ja uczęszczam, to w sumie nie powinnam narzekać, bowiem chyba zawsze znajdzie się ktoś, lub nawet coś, co człowiekowi do gustu po prostu nie przypadnie. Liceum jest niesamowite- mnóstwo imprez, wysoki poziom nauczania, przy czym wspaniali ludzie znajdują też czas na wspólną zabawę.
Trochę żałuję, że nadal muszę się uczyć przedmiotów, których na maturze zdawać,- tak sądzę- nie będę, chociaż z drugiej strony, nigdy nie wiadomo, co w życiu może się przydać, a i w końcu zdanie co do przedmiotów maturalnych mogę zmienić. :)
Co do artykułu Pani Elżbiety, to moim zdaniem jest zadowalający. Zagłębiając się w szczegóły, chodzi o to, że nie do końca zgadzam się z opisaną przez Panią złą stroną szkoły (aczkolwiek trochę racji pani ma).
Nie śmiem się nie zgodzić z faktem o niekiedy kompletnym braku czasu dla siebie, bo w końcu "tyle jest do zrobienia". -A może tu chodzi o moją nieumiejętność gospodarowania czasem?

Komentarz został ukrytyrozwiń

o rany co za tragiczny tekst.
cały świat jest taki winny, szkoła odziera, rodzice zabraniają i trzymają pod kloszem, nic tylko iść na imprezę i zapić, zapomnieć, przynajmniej fajniej się na moment zrobi;]

koszmarne to, styl, ujęcie tematu, podejście do niego. jak z portalu dla domorosłych literatów gimnazjalistów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.