Facebook Google+ Twitter

Szkole Muzycznej w Ostrowcu Świętokrzyskim stuknęło 40 lat!

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczęła działalność edukacyjną 1 września 1973 roku. W środę, 16 października 2013 roku obchodzono uroczyście jej 40 - lecie.

O historii i sukcesach szkoły mówiła jej dyrektor, Ewa Jurkowska - Siwiec. / Fot. Krzysztof KrzakJubileuszowe obchody, które odbyły się w sali widowiskowej kina Etiuda, objął honorowym patronatem Zdzisław Kałamaga, Starosta Ostrowiecki, który jest bardzo zaangażowany w poprawę bazy lokalowej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim, w tym m.in. w budowę nowoczesnej sali koncertowej, która z pomocą środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma powstać do 2016 roku. Zanim to jednak nastąpi, podczas jubileuszowych uroczystości obecna dyrektorka, nauczycielka i absolwentka ostrowieckiej placówki artystycznej, Ewa Jurkowska - Siwiec przypomniała początki PSM.

Inicjatorem utworzenia szkoły muzycznej w tym hutniczym mieście był Wydział Kultury Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Przez rok, do 1 września 1974 roku, funkcjonowała w budynku Szkoły Podstawowej nr 3, by przenieść się do dawnej siedziby przychodni zdrowia przy ulicy Iłżeckiej 47, w której funkcjonuje do dziś. Początkowo uczono tu gry na fortepianie, akordeonie i skrzypcach. Dziś jej oferta edukacyjna jest o wiele bogatsza. Państwową Szkołą Teresa Zienkowska (z lewej) pracuje w PSM od 40 lat. Z rąk dyrektorki otrzymała Złoty Wiolinowy Klucz. / Fot. Krzysztof KrzakMuzyczną I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim kierowali (przed Ewą Jurkowską - Siwiec) Andrzej Zając i Anna Chajska. Od samego zaś początku z placówką związana jest Teresa Zienkowska (starsza woźna), która z rąk dyrektorki odebrała Złoty Wiolinowy Klucz za długoletnią pracę i oddanie tej szkole.

Koncert galowy rozpoczęła orkiestra dęta PSM pod dyrekcją Jerzego Kłonicy. / Fot. Krzysztof KrzakObecnie w szkole kształci się 109 uczniów. Poza wymienionymi już instrumentami poznają oni także tajniki gry na klarnecie, saksofonie, gitarze, instrumentach perkusyjnych i flecie poprzecznym. Uczy ich 13 nauczycieli, w tym nagrodzeni przez dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej: Anna Baran (również absolwentka ostrowieckiej PSM), Jerzy Kłonica i Ewa Jurkowska - Siwiec (nagrody wręczyła wizytator CEA, Lidia Skrzyniarz i Wiktor Jędrzejec, dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej MKiDN). Ale utalentowanych i obdarzonych pedagogicznym talentem nauczycieli w ostrowieckiej Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia jest dużo więcej. Niektórzy z nich, jak Barbara Wójcik, Szymon Pater (twórca niezwykle profesjonalnych aranżacji), Dariusz Wróbel pojawili się również na scenie podczas jubileuszowego Karol Durda i Michał Kałuża wykonali utwór Piazzolli. / Fot. Krzysztof Krzakkoncertu. Wystąpili w nim uczniowie Kariny Owsepian, Zbigniewa Swata, Stanisława Święcha, Jana Dobrowolskiego, którzy wcześniej godnie reprezentowali macierzystą szkołę na wielu krajowych konkursach muzycznych, koncertach w kraju i za granicą, nagraniach radiowych i telewizyjnych. Różnorodność instrumentalnych wypowiedzi i ich poziom był zaiste imponujący. Trudno wybrać, który punkt programu był najlepszy. Pozostaje się kierować własnymi odczuciami i upodobaniami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

"Czterdzieści lat minęło, jak jeden dzień..." i pewnie 40 przed nią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mamy też swoją szkołę muzyczną. Młodzi uczą się gry na instrumentach ludowych, a od nowego roku szkolnego 2014/15 r. jak już będzie oddana do użytku "Filharmonia Folkloru Polskiego", będą się uczyli budowy instrumentów ludowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.