Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9769 miejsce

Szkole Muzycznej w Ostrowcu Świętokrzyskim stuknęło 40 lat!

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczęła działalność edukacyjną 1 września 1973 roku. W środę, 16 października 2013 roku obchodzono uroczyście jej 40 - lecie.

O historii i sukcesach szkoły mówiła jej dyrektor, Ewa Jurkowska - Siwiec. / Fot. Krzysztof KrzakJubileuszowe obchody, które odbyły się w sali widowiskowej kina Etiuda, objął honorowym patronatem Zdzisław Kałamaga, Starosta Ostrowiecki, który jest bardzo zaangażowany w poprawę bazy lokalowej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim, w tym m.in. w budowę nowoczesnej sali koncertowej, która z pomocą środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma powstać do 2016 roku. Zanim to jednak nastąpi, podczas jubileuszowych uroczystości obecna dyrektorka, nauczycielka i absolwentka ostrowieckiej placówki artystycznej, Ewa Jurkowska - Siwiec przypomniała początki PSM.

Inicjatorem utworzenia szkoły muzycznej w tym hutniczym mieście był Wydział Kultury Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Przez rok, do 1 września 1974 roku, funkcjonowała w budynku Szkoły Podstawowej nr 3, by przenieść się do dawnej siedziby przychodni zdrowia przy ulicy Iłżeckiej 47, w której funkcjonuje do dziś. Początkowo uczono tu gry na fortepianie, akordeonie i skrzypcach. Dziś jej oferta edukacyjna jest o wiele bogatsza. Państwową Szkołą Teresa Zienkowska (z lewej) pracuje w PSM od 40 lat. Z rąk dyrektorki otrzymała Złoty Wiolinowy Klucz. / Fot. Krzysztof KrzakMuzyczną I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim kierowali (przed Ewą Jurkowską - Siwiec) Andrzej Zając i Anna Chajska. Od samego zaś początku z placówką związana jest Teresa Zienkowska (starsza woźna), która z rąk dyrektorki odebrała Złoty Wiolinowy Klucz za długoletnią pracę i oddanie tej szkole.

Koncert galowy rozpoczęła orkiestra dęta PSM pod dyrekcją Jerzego Kłonicy. / Fot. Krzysztof KrzakObecnie w szkole kształci się 109 uczniów. Poza wymienionymi już instrumentami poznają oni także tajniki gry na klarnecie, saksofonie, gitarze, instrumentach perkusyjnych i flecie poprzecznym. Uczy ich 13 nauczycieli, w tym nagrodzeni przez dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej: Anna Baran (również absolwentka ostrowieckiej PSM), Jerzy Kłonica i Ewa Jurkowska - Siwiec (nagrody wręczyła wizytator CEA, Lidia Skrzyniarz i Wiktor Jędrzejec, dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej MKiDN). Ale utalentowanych i obdarzonych pedagogicznym talentem nauczycieli w ostrowieckiej Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia jest dużo więcej. Niektórzy z nich, jak Barbara Wójcik, Szymon Pater (twórca niezwykle profesjonalnych aranżacji), Dariusz Wróbel pojawili się również na scenie podczas jubileuszowego Karol Durda i Michał Kałuża wykonali utwór Piazzolli. / Fot. Krzysztof Krzakkoncertu. Wystąpili w nim uczniowie Kariny Owsepian, Zbigniewa Swata, Stanisława Święcha, Jana Dobrowolskiego, którzy wcześniej godnie reprezentowali macierzystą szkołę na wielu krajowych konkursach muzycznych, koncertach w kraju i za granicą, nagraniach radiowych i telewizyjnych. Różnorodność instrumentalnych wypowiedzi i ich poziom był zaiste imponujący. Trudno wybrać, który punkt programu był najlepszy. Pozostaje się kierować własnymi odczuciami i upodobaniami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

"Czterdzieści lat minęło, jak jeden dzień..." i pewnie 40 przed nią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mamy też swoją szkołę muzyczną. Młodzi uczą się gry na instrumentach ludowych, a od nowego roku szkolnego 2014/15 r. jak już będzie oddana do użytku "Filharmonia Folkloru Polskiego", będą się uczyli budowy instrumentów ludowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.