Facebook Google+ Twitter

Szkolni wolontariusze wspierają seniorów

Z koncertu i kiermaszu zebrali ponad 1800 zł. Pieniądze przeznaczą na wsparcie seniorów z hospicjum w Nowej Woli.

 / Fot. slo sto / Fot. slo sto / Fot. slo sto / Fot. slo sto / Fot. slo sto / Fot. slo stoUczniowski koncert „Mam talent” to element społecznego projektu "Bezgraniczni Bezwiekowi", który realizują szkolni wolontariusze ze Społecznego Liceum STO przy Fabrycznej.
- Jego celem jest zwrócenie uwagi na osoby starsze, często niedoceniane, a nawet wykluczane społecznie – mówi Diana Tyburczy, wolontariuszka SLO STO. – Chcemy pokazać, że seniorzy odgrywają ważną rolę w społeczeństwie, że warto z nimi rozmawiać i wspierać ich, gdyż stanowią wielką skarbnicę wiedzy i często mogą być oparciem dla innych.
W Dniu Babci, w szkole odbyły się dwa koncerty, w których swoje umiejętności prezentowali uczniowie gimnazjum, liceum i podstawówki z Fabrycznej. Śpiewali piosenki, grali na pianinie, prezentowali układy taneczne. Występom towarzyszyły konkursy z udziałem publiczności, wśród której zasiedli także babcie i dziadkowie, zaproszeni przez młodych ludzi z racji ich święta.
- Ten koncert jest prawdziwym wyzwaniem dla naszych kolegów i koleżanek, którzy chcieli pokazać swoje rozliczne talenty, a jednocześnie wspaniałą zabawą, która przyniesie konkretny rezultat w postaci wsparcia dla hospicjum - mówi licealista Maciek Małyszko. - Jednocześnie przybliżamy ludziom pewne wartości, problem społeczny, na którym warto się skupić.
Przed koncertami wolontariusze do puszek zbierali pieniądze, by cały dochód przeznaczyć na potrzeby osób starszych z hospicjum w Nowej Woli, z którym współpracują. Ale pieniądze na ten cel pochodziły nie tylko ze sprzedaży biletów- podczas koncertu uczniowie sprzedawali własnoręcznie przygotowane wypieki i popcorn.
Przygotowania do koncertu trwały od września.
- Wybraliśmy wykonawców, jurorów i przebojowych prowadzących, zorganizowaliśmy grupę plastyczną, która zrobiła plakaty, przygotowaliśmy dekorację – opowiada Ola Żamojda.
- Wszystkim opiekują się nauczyciele, choć działają głównie uczniowie. To wspaniała impreza, która otwiera nas i bardzo integruje- dodaje Diana Tyburczy.
Ale koncerty to nie jedyna inicjatywa szkolnych wolontariuszy. Pieniądze zbierali również podczas kiermaszu ciast, które własnoręcznie przygotowali. Swoją akcję starają się upowszechniać na różne sposoby.
- Aktywnie prowadzimy stronę na Facebooku "Bezgraniczni & Bezwiekowi, poświęconą osobom w podeszłym wieku –wymienia Ola. - Zamieszczamy tam posty, pokazujące życie i ciekawe pomysły naszych babć i dziadków, ich pozytywne podejście do życia.
A w lutym wolontariusze po raz kolejny odwiedzą podopiecznych hospicjum, z którymi rozmawiają i poznają ich historie, i których wspomagają,.
By rozpowszechnić swoje działania uczniowie zamierzają też zmontować film, promujący seniorów i opublikować go w mediach oraz w internecie.

Hospicjum Domowe w Nowej Woli to jedyna taka placówka w kraju, działająca bez kontraktu z NFZ. Została założona przez doktora Piotra Grabowskiego - onkologa, który przez dziesięć lat pracował w Centrum Onkologii w Warszawie. Hospicjum niesie pomoc nieuleczalnie chorym ludziom z czterech podlaskich gmin. Istnieje wyłącznie dzięki darczyńcom.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.