Facebook Google+ Twitter

Szkoły dla dorosłych pod lupą NIK

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-24 18:54

Zła organizacja szkół i niska efektywność kształcenia. Taką ocenę wystawiła Najwyższa Izba Kontroli przeważającej większość niepublicznych szkół dla dorosłych.

Jak mówi wiceprezes NIK Józef Górny, przytłaczająca większość szkół istnieje tylko po to, by wydawać swoim studentom różne zaświadczenia. Do najpopularniejszych należą zaświadczenia do ZUS-u oraz odraczające służbę wojskową. Dodatkowo, aby zwiększyć liczbę studentów, placówki te oferują szeroką gamę ulg i preferencji przy dokonywaniu opłat za naukę.

Zła organizacja szkół prowadzi do niskiego poziomu kształcenia. W skrajnych przypadkach na 150-ciu uczniów rozpoczynających naukę, dyplom uzyskiwało dwóch.

Jak powiedział Dyrektor Departamentu Nauki, Oświaty i Dziedzictwa Narodowego NIK Grzegorz Buczyński, szkołom niepublicznym należy stawiać wymagania przede wszystkim dlatego, że korzystają z państwowych dotacji.

Racjonalne wykorzystanie środków publicznych w tym zakresie to dobra usługa edukacyjna. Jednak w tym wypadku ta usługa jest nietrafiona, źle rozliczana i na dodatek nie spełnia swojej roli.
Najwyższa Izba Kontroli wysłała do realizacji ponad 180 wniosków pokontrolnych, a także 3 zawiadmienia do prokuratury. Ponadto Ministerstwo Edukacji Narodowej zobowiązało się do uwzględnienia wyników kontroli w czasie prac nad nowelizacją ustawy o systemie oświaty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.