Facebook Google+ Twitter

Szkoły do prywatyzacji?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-03 07:38

Rząd szykuje prywatyzację oświaty - straszą PiS i związki zawodowe. MEN odpowiada, że chce ratować szkoły przed likwidacją - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Dziennik wyjaśnia, że chodzi o zapisy w projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty, które ułatwią stowarzyszeniom, firmom i prywatnym osobom przejmowanie publicznych szkół od samorządów. Mówią one, że placówka, którą chce ktoś przejąć, nie musi być zlikwidowana. Przekazana byłaby na podstawie umowy z samorządem w drodze uchwały rady gminy, powiatu lub sejmiku województwa. Teraz możliwe jest
przejęcie jedynie tych szkół, które gmina likwiduje. Zwykle są to placówki, które mają mało uczniów - czytamy w "Rzeczpospolitej"

Były wiceminister edukacji Sławomir Kłosewski z PiS uważa, że rząd prowadzi do prywatyzacji oświaty, bo w świetle tych zmian samorząd może oddać dużą niezagrożoną likwidacją szkołę.

Urzędnicy MEN tłumaczą w piśmie do "Rzeczpospolitej", że zarzuty o prywatyzacji są nieuzasadnione. Bo samorządy nie mogą pozbyć się wszystkich szkół. Te przejęte muszą pozostać bezpłatne i nie mogą przekształcić się w szkoły niepubliczne. A ich budynki nadal będą własnością gminy.

Więcej na ten temat - w "Rzeczpospolitej"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.