Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7523 miejsce

Szkoły geniuszy w Polsce i na świecie

Rozwój zainteresowań i zamiłowań dzieci, w tradycyjnym systemie kształcenia w grupach – nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Czasem działa zbyt wolno, a czasem nawet szkodzi. Zwykle nie spełnia nadziei i nie daje spodziewanych oczekiwań.

Od dziesiątków lat znane są w świecie, m.in. w USA, Japonii, Anglii i Rosji, ale także w wielu innych krajach - szkoły geniuszy. Wcześniej, zwłaszcza w dawnym Związku Radzieckim, takie wyjątkowe placówki oświaty, były raczej okryte mgłą tajemnicy, głównie w zakresie metod kształcenia i doboru dzieci do szkoły, ale nie tylko. Owszem, mówiono o nich - jednak niewiele i mało konkretnie. Teraz już nikt nie ma nic do ukrycia. Wiadomo jak funkcjonują szkoły geniuszy, kto je prowadzi, jacy specjaliści pracują z dziećmi, od którego roku życia przyjmuje się dzieci, jak długo się szkolą, itp.

Szkoły geniuszy są też w Polsce. Jedna z najbardziej znanych i najdłużej pracujących (43 lata) działa w Gdańsku. Prowadzi pracę z maluchami od 2 roku życia. Uwzględnia przy naborze kandydatów, zgodnie z założeniami podobnych tego typu placówek na świecie - przede wszystkim inteligencję, zainteresowania, temperament i stopień ciekawości świata konkretnego dziecka. Pod tym kątem opracowuje się w niej indywidualny program nauczania.

Amerykański uczony David Lewis (1941-2001) twierdził, że wszystkie dzieci rodzą się z zadatkami na geniuszy. Ale tragedią jest to, według niego, że niezwykły dziecięcy potencjał bywa bardzo rzadko wykorzystany. Jego zdaniem niemal nieograniczone możliwości rozwoju noworodka ostro kontrastują z ograniczonymi osiągnięciami dziecka w wieku szkolnym. Dzieci zdolne od urodzenia są ogólną normą, a dzieci genialne, stanowią nieliczne wyjątki. Pod postawy, które rozwijają lub hamują późniejszy rozwój umysłowy i twórczy, zostaje przygotowany i położony grunt przed ukończeniem piątego roku życia dziecka. Wszystkie dostępne badania - twierdził David Lewin - wykazują, iż szkody poczynione w najwcześniejszych miesiącach i latach (do piątego roku życia - dod. S.C.) rzadko dają się naprawić.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.