Facebook Google+ Twitter

Szlaban selektywny

Obejrzałem interesującą witrynę o Wołyniu. Dla niektórych Polaków po dziś dzień jest to jeszcze nazwa budząca grozę. Ale...

Szlaban selektywny Ale zdjęcia nie nawiązują do strasznych czasów. Są ciepłe, także i przez to, że krajobraz tyle malowniczy co biedny. Tak, bieda ze zdjęć jednak przebija. Nie jakaś straszna, ale jednak. Choćby zdjęcie z "pętlą autobusową". Niby niedaleko od Polski, a cała epoka. Może zresztą u nas także znaleźlibyśmy taki pejzaż, ale co u nas wyjątkiem, to tam jeszcze niemal normą... Gdyby jednak ktoś poszukiwał romantycznych klimatów, to jednak tam, a nie w Nowym Jorku.


A autor, p. Adam Rączkowski, podróżował rowerem - po wertepach i kocich łbach. Ale to załączone i arcyciekawe zdjęcie przeważyło chęć podzielenia się z Państwem owymi rozważaniami. Otóż na załączonym zdjęciu widzimy szlaban.
Nie jest to zwykła przeszkoda, ale szlaban... selektywny. Działanie jest genialne i proste (jak specjalnego obwodu elektronicznego) - nie przejedzie żaden powóz, ni auto (nie licząc taranowania, ale pewnie obiekt monitorowany jest kilkoma kamerkami), a przejdzie człowiek i przejedzie... bicykl pod rowerzystą.

Potrzeba jest matką wynalazków, zatem ktoś "potrzebujący przepuszczania drobnicy ludzkiej a blokowania masówki", wpadł na pomysł częściowego wygięcia szlabanu wg modnych kilkaset lat temu linii barokowych. Tak więc historia architektury przydaje się w codziennym życiu, także w technice. Może nawet architekt snadniej dał zezwolenie na szlabanową inwestycję po przedstawieniu rysunku technicznego nawiązującego do epoki łagodnych łuków...

Omawiana witryna -

http://www.republika.pl/araczkowski/wol.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Po takim komplemecie nie wypada nie wrócić na łono... :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie chciałem Pana zrazić usunięciem komentarza. Proszę wybaczyć, jeśli to Pana dotknelo. Bez Pana w24 nie byly by tym, czym sa!

Komentarz został ukrytyrozwiń

"+"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdjecie jest naprawde zabawne.Szlaban selektywny to absurdalnie genialny wynalazek,ktory przypomnial mi ,ze w mojej biblioteczce jest ksiazka francuskiego dentysty i pasjonata niesamowitych wynalazkow ,Pana Jacques'a Carelman'a pt: "Katalog przedmiotow nieistniejacych"(fr. "Le Catalogue d'Objets introuvables" /1969) w ktorej roi sie od takich pomyslow...:))
Ide zobaczyc pozostale zdjecia na stronie pana Raczkowskiego...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.