Facebook Google+ Twitter

Szlachetne zdrowie

Coraz częstsze doniesienia o dramatach poszczególnych pacjentów, którzy ze swoim nieszczęściem docierają do prasy czy telewizji, są powodem emocjonalnych rozważań na temat funkcjonowania służby zdrowia

Jednym z mniej znanych aspektów działania obowiązującego u nas systemu opieki zdrowotnej, są tak zwane nadwykonania. Przeciętnemu zjadaczowi chleba to nowe słowo, które słownik uparcie wyrzuca w postaci "nad wykonania" - niewiele mówi; postanowiłam więc w skrócie rzecz przybliżyć.

Jak podaje codzienny serwis służby zdrowia na portalu rynekzdrowia.pl, na którym opieram to, co piszę, toczy się aktualnie wiele procesów miedzy niektórymi szpitalami, o tak zwane nadwykonania. Przykładowo - Kraków: autystyczne dzieci straciły dostęp do terapii , Łódź: szpitale szykują pozwy przeciwko NFZ, Podlaskie: NFZ zwróci szpitalom 33 mln zł, Kielce: sąd nakazał NFZ zapłacić za nadwykonania, Nowy Targ: jest szansa, że NFZ zapłaci za nadwykonania.
I tak dalej, i tym podobne.

Czym są nadwykonania - odpowiada prof. Jacek Ruszkowski - dyrektor Centrum Zdrowia Publicznego w Akademii Leona Koźmińskiego. - To wystawienie rachunku za coś, co nie było zamówione przez płatnika.

Mówi też pan profesor dalej: "Płatnik powinien prowadzić kontrolę ordynacji świadczeń. Jeżeli NFZ, instytucja wydająca 56 mld zł rocznie, przeznacza jeden procent na administrację, to znaczy, że nie wie co kupuje, ponieważ za te pieniądze nie można niczego skontrolować poza papierami". I dalej: "W USA, gdzie narodził się system Jednorodnych Grup Pacjentów… na długo przed jego wdrożeniem… gromadzono dane nie o cenach świadczeń żądanych przez szpital czy innego świadczeniodawcę, tylko o ponoszonych przezeń kosztach".

Wg dalszych słów prof. Ruszkowskiego "u nas ten etap praktycznie pominięto i stąd mamy zarówno mnogość świadczeń grubo przeszacowanych jak i niedoszacowanych, gdzie cena procedury oferowana przez płatnika nie pokrywa nawet kosztu zużytych materiałów." Pada też w wywiadzie stwierdzenie, że "zapowiada się pogłębienie nierównowagi społecznej systemu zdrowotnego, mierzonej miedzy innymi rosnącą przewagą oczekiwań pacjentów nad jego wydolnością." Całość wywiadu znajduje się tutaj i każdej osobie zainteresowanej tematem wywiad ten polecam.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Porównując z samochodem. W warsztacie samochodowym naprawiają zawieszenie tylko z lewej strony pomimo, że do naprawy są obie strony. Prawą stronę naprawią mi za miesiąc. Wtedy się okaże, że ta lewa znowu "podupadła", bo przecież telepanie się udzielało od prawej. Trzeba więc naprawić obie strony? BEZSENSOWNE kółko się zamyka.
Zdrowia życzę wszystkim i stalowych nerwów przede wszystkim.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.02.2010 17:36

Szlachetne zdrowie, ile cię cenić trzeba, ten tylko się dowie, kto cię utraci....
Pani Jadwigo, wielce pouczający tekst, a informacje w nim zawarte przydatnymi są.
Nawet powieka, drgnąć nie ma prawa, gdy 5 gwiazdeczek zapalać pocznę :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marto - jedyny sposób, aby "pomysłowy Dobromir" zaznaczył swój absmak w stosunku do autora tekstu. Biedactwo. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo profesjonalny tekst, sporo wiedzy krótkiej formie.
System zmierza ku niewydolności. Niestety.

A stawiania jedynek nie warto komentować. Warto natomiast zmienić ocenianie. I wtedy wszystko się skończy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardo ciekawy materiał
5+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poczułam niesmak. Autorka porusza problem, który dotyka nas wszystkich. Naświetla go "od podszewki", wyjaśniając przyczynę zjawiska. Podaje przydatne linki. I otrzymuje za to "punkty ujemne", oczywiście bez komentarza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.