Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7141 miejsce

Szlachetny, skromny, ciepły duszpasterz. Kardynał Glemp nie żyje

Polska, zwłaszcza wierni katolicy, poniosła wielką stratę – w środę wieczorem, 23 stycznia, w szpitalu w Warszawie, zmarł na raka płuc, prymas senior kard. Józef Glemp. Kard. Józef Glemp skończył w grudniu 2012 roku 83 lata.

 / Fot. WikipediaUrodzony w Inowrocławiu, doświadczony we wczesnej młodości jako nastolatek, przymusowej pracy robotnika
w czasie okupacji hitlerowskiej, w niemieckim gospodarstwie rolnym, Józef Glemp po II wojnie światowej ukończył szkołę średnią, studia filozoficzne w gnieźnieńskim Wyższym Seminarium Duchownym i teologiczne w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. W maju 1956 r., w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie, przyjął święcenia prezbiteriatu.

Wkrótce wyjechał (1958–1964) do Rzymu, aby na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim studiować prawo kanoniczne i świeckie. Studia w Rzymie ukończył, uzyskując dwa stopnie doktora z obu kierunków praw. Odbył też Studium Rotalne (1961–1964), uzyskując tytuł adwokata Roty Rzymskiej oraz Studium Administracji Kościelnej przy Kongregacji Soboru (1962) i kurs specjalistyczny w 1963 r., m.in. w zakresie stylistyki łacińskiej, na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.

Kard. Józef Glemp, w bogatej drodze duszpasterskiej, kierował Kościołem w Polsce, w okresie stanu wojennego, podczas przemian ustrojowych w 1989 roku i w czasie naszej integracji z Unią Europejską. Jako prymas senior był współinicjatorem organizacji pielgrzymek do Polski papieży: Jana Pawła II i Benedykta XVI. Podjął i prowadził skuteczny dialog z Kościołem prawosławnym w Rosji, w wyniku czego powstał wspólny dokument obu Kościołów wzywający do pojednania Polaków i Rosjan – podaje serwis interia.pl.

Episkopat Polski pod kierownictwem kardynała Glempa, prosił o wybaczenie "wszelkiego zła, jakie ze strony Polaków dotknęło Żydów w Jedwabnem i innych miejscach". Prymas senior, był inicjatorem procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki, na szczeblu archidiecezji warszawskiej.

W marcu 2012 roku, kardynał Józef Glemp przeszedł operację płuca, w związku ze zmianami nowotworowymi. Jak sam podał mediom - stwierdzono u mnie "złośliwy narost na dolnym płacie prawego płuca". "Miałem wątpliwości, czy godzi się podejmować operację w moim podeszłym wieku. Lekarze wątpliwości nie mieli" - napisał kard. Glemp w oświadczeniu dla mediów. "Nie mam nic do ukrycia, a nawet mniemam, że podanie szczegółów o kondycji fizycznej ułatwi skierowanie myśli do Dawcy życia i do Tej, którą nazywamy uzdrowieniem chorych" - podkreślił.

Ludzie, którzy prymasa Glempa znali prywatnie, podkreślają, że był osobą ciepłą z usposobienia, nacechowaną otwartością na ludzi, umiejętnością ich słuchania i "pochylania się nad ich problemami".

Urząd prymasa Polski, kard. Józef Glemp objął, w czasie narodzin polskiej "Solidarności". W pierwszym roku jego posługi prymasowskiej ogłoszono stan wojenny. Jego słynne wezwania 13 grudnia 1981 roku do narodu, o zachowanie spokoju i zaniechanie bratobójczej walki, wygłoszone w warszawskim kościele Matki Boskiej Łaskawej, miały ogromnie cenną wartość moralną, katolicką i duszpasterską.

Prymas mówił wtedy: "Stan wojenny wymaga szczególnej mądrości, szczególnego pokoju i rozwagi serc (...). Mądrość - to spojrzenie na przyszłość i szerokie spojrzenie wokół siebie. Mądrością nie jest rozbijanie muru głową, bo głowa nadaje się do innych rzeczy. Stąd też potrzeba spokojnego rozważenia sytuacji, która ma na celu mieć pokój, ocalenie życia i uniknięcie rozlewu krwi. To jest cel, który staje przed każdym z nas (...), czyn szaleńczy oznacza przegraną".

Po 25 latach od tamtych wydarzeń w historii Polski, ówczesny arcybiskup gdański, Tadeusz Gocłowski powiedział, że papież Jan Paweł II mocno wspierał Józefa Glempa w utrzymaniu i zachowaniu linii, jaką obrał on w stanie wojennym. Papież Polak JP II, przekazał prymasowi nie tylko prośbę, ale też specjalne podziękowanie za troskę o to, aby nie polała się polska krew.

Na początku przemian ustrojowych, w 1989 roku, prymas Józef Glemp patronował stronie "Solidarności" przy Okrągłym Stole. Z chwilą powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego, dbał o obecność religii w życiu publicznym. To z jego troski do szkół wróciły lekcje religii (1990), a rząd Hanny Suchockiej podpisał konkordat ze Stolicą Apostolską w 1993 roku.

Kardynał Józef Glemp, przez 23 lata (1981-2004) przewodniczył Konferencji Episkopatu Polski; zastąpił na tej funkcji kard. Stefana Wyszyńskiego, u którego pełnił rolę sekretarza. Był biskupem diecezjalnym warmińskim (1979–1981), arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim (1981–1992), arcybiskupem metropolitą warszawskim (1981–2006), prymasem Polski w latach 1981–2009, kardynałem prezbiterem od 1983, arcybiskupem seniorem archidiecezji warszawskiej od 2006. Uhonorowany został najwyższym odznaczeniem państwowym - Kawaler Orderu Orła Białego.

"Kardynał Józef Glemp zostanie pochowany w poniedziałek w stołecznej archikatedrze świętego Jana Chrzciciela. Takie życzenie wyraził w testamencie" - poinformował metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz. Oficjalne uroczystości żałobne będą trwały 3 dni i rozpoczną się w najbliższą sobotę – podał serwis rmf24.pl.

W sobotę, 26 stycznia, trumna z ciałem prymasa Józefa Glempa będzie wystawiona w kościele wizytek na Krakowskim Przedmieściu. W niedzielę będzie przeniesiona do kościoła św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Tam, pod kierownictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce, arcybiskupa Celestino Migliore, odbędzie się msza żałobna.

W poniedziałek o godz. 11, rozpocznie się msza pogrzebowa. Będzie jej przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, homilię wygłosi prymas abp Józef Kowalczyk. Po mszy trumna z ciałem kardynała Józefa Glempa zostanie złożona w krypcie archikatedry. W pogrzebie weźmie udział, wśród osobistości m.in. prezydent RP, Bronisław Komorowski. O uroczystościach pogrzebowych poinformowano Stolicę Apostolską i konferencje episkopatów europejskich.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.