Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14102 miejsce

Szlaki rowerowe Puszczy Kozienickiej

Gdzie wybrać się na urlop jesienią? Pierwsze, ciepłe dni jesieni sprzyjają wypadom za miasto. Czas kąpieli słonecznych i wodnych już minął, na narty jeszcze za wcześnie. Znakomitym rozwiązaniem jest więc rower.

Żółty szlakKozienice, Puszcza Kozienicka i rozmieszczone w tych okolicach nowo wytyczone szlaki rowerowe, są znakomitym miejscem na krótki, weekendowy wypad, połączony z aktywnym wypoczynkiem.

 

 

Puszcza Kozienicka charakteryzuje się wieloma urokliwymi zakątkami i szlakami, których nie sposób zwiedzić inaczej niż podróżując właśnie rowerem. Zajmuje stosunkowo niewielki obszar, dzięki czemu w ciągu dwóch dni można praktycznie dotrzeć w każde miejsce. Mieszkańcy Kozienic i okolic od dawna znają uroki Puszczy. Jak do tej pory nie był to jednak znany punkt na mapie Polski dla potencjalnego turysty. Dlatego też Zarząd Kozienickiego Parku Krajobrazowego podjął w 2005 roku prace nad wyznaczeniem sieci szlaków rowerowych po Puszczy Kozienickiej. Wydał też publikacje promujące turystykę rowerową w tej okolicy.

Cała sieć szlaków rowerowych liczy 350 kilometrów. To 15 oznakowanych tras o długości od 3 do 53 kilometrów. Sieć szlaków dzięki połączeniom z innymi sieciami, stanowi część składową dużej, makroregionalnej sieci szlaków rowerowych.

 

Sieć szlaków rowerowych Puszczy Kozienickiej jest składową częścią tzw.Królewskie Źródło (foto: stiv, NSMK) Bursztynowego Szlaku Greenways. Jest to projekt turystyczny obejmujący tereny wzdłuż korytarza biegnącego od granicy polsko-słowackiej po Morze Bałtyckie. Więcej o Bursztynowym Szlaky Greenways można przeczytać na stronie www.szlakbursztynowy.pl .

 

Same trasy rowerowe podzielone są na pięć stopni trudności, które oznaczono rosnąco kolorami: zielonym, czerwonym, niebieskim, żółtym i czarnym. Wykaz szlaków z uwzględnionymi stopniami, oraz długością, można znaleźć na stronie http://www.kozienice.dt.pl/infopage.php?id=773 .

 

Królewskie Źródło, taras widokowy (foto: stiv, NSMK)Jeżeli chodzi o główne atrakcje Puszczy, to najlepiej odkrywać je samemu. Rzeczki, mokradła, piękne widoki sprawiają, że warto zatrzymać się na chwilę i podziwiać nienaruszoną działalnością człowieka przyrodę. Z pewnością żaden turysta nie powinien ominąć jednego z najbardziej urokliwych miejsc – Królewskiego Źródła. Odnowione, z tarasem widokowym, stanowi miłe miejsce na odpoczynek i zjedzenie drugiego śniadania. Według legendy, nad źródłem tym zatrzymywał się w czasie polowań (urodzony zresztą w Kozienicach) król Zygmunt Stary. Od owych polowań pochodzi zresztą także nazwa miasta Kozienic. Król, podczas jednego z polowań, po nieudanym strzale z łuku, zirytowany miał krzyknąć do swoich kompanów – kozie nic! Nie powinno także rowerzysty zdziwić, jeśli co jakiś czas drogę przetnie mu biegnąca sarna...

 

Warto także zahaczyć o rezerwaty Brzeźniczka, Krępiec, czy Załamanek. A kiedy znudzi się Puszcza? Wtedy należy wyruszyć na drugą stronę Kozienic - stronę Wisły. Tamtejsze tereny to otulina Parku Krajobrazowego. Oczywiście, jadąc rowerem...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Gratuluję doboru tematu. Każdy artukuł prezentujący walory naszej Kozienickiej Puszczy jest na wagę złota. Nie mniej jednak Mateuszu nie ustrzegłeś się od pomyłek. Otóż legenda o mieście Kozienice i o polowaniu dotyczy króla Władysława Jagiełły. To własnie ten król miał wykrzyczeć "kozie nic". Prawdą jest natomiast, że Zygmunt I Stary urodził się w naszym mieście. Pozdrawiam. M.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mateusz, z wielką przyjemnością przeczytałam Twój artykuł :) Z tym większą, że właśnie wróciłam z wycieczki do Ptasiego Raju na Wyspie Sobieszewskiej u ujścia Wisły, a więc na końcu Bursztynowego Szlaku. Spróbuję napisać jakiś tekst. A może jeszcze ktoś się przyłączy i tym sposobem wspólnie opiszemy cały przebieg Bursztynowego Szlaku w Polsce? Hę?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.