Facebook Google+ Twitter

Szlaki turystyczne Szczecina: „Wycieczka po porcie” cz II

Na wysokości doku Stoczni Remontowej „Gryfia” mijamy bramkę torową z kolejnym numerem. Czerwona stawa oznacza lewą stronę toru wodnego, a zielona prawą. W nocy każda z nich świeci odpowiednio światłem czerwonym i zielonym.

Restauracja-hotel Jachtowa i Wieża Bismarcka / Fot. Elżbieta SadowskaKontynuujemy wycieczkę po porcie (Odrze). Po prawej stronie rzeka Święta, a na wysepce zwanej w gwarze żeglarskiej Kwadratem, biała tablica z liczbą 62 oznaczająca długość (w kilometrach) toru wodnego Świnoujście - Szczecin, liczoną od główki falochronu w Świnoujściu. Dalej po prawej mijamy wyspę Dębina. Mijane po prawej (wschodniej) stronie podmokłe wyspy zachowały pierwotny, dziewiczy charakter.

Wyspy porośnięte są drzewami liściastymi i gęstymi krzewami. Stanowią ostoję dzikiej zwierzyny i ptactwa, głównie wodnego. Na zwalonych przez falowanie wody pniach drzew można spotkać pojedyncze czaple i stada kormoranów. Dopływamy do obrotnicy (średnica 150 m) na wysokości Huty "Szczecin", zlokalizowanej w niewielkiej północnej dzielnicy Szczecina, zwanej Kraśnicą.

W połowie XIX w. założono tutaj pierwsze cegielnie. W 1897 r. F. Henckel Donnersmarck ze Śląska wybudował hutę "Kraft", w której wytapiano żelazo ze szwedzkiej rudy. Produkcję uboczną stanowił cement portlandzki. W 1921 r. hutę przejęły zakłady w Lubece. Przed I wojną światową wybudowano tutaj elewator zbożowy, jeden z największych w Europie. Tutaj w XIX w. funkcjonował jeden z oddziałów stoczni Nźscke. Po jej rozwiązaniu założono w latach trzydziestych niewielką Stocznię Bałtycką.

Rozbudowa przemysłowa i mieszkalna doprowadziła do zbliżenia Kraśnicy ze Stołczynem. Podczas ostatniej wojny została zniszczona przemysłowa zabudowa tej dzielnicy. Po wojnie 5 marca 1946 r. wojskowe władze radzieckie przekazały Nabrzeże Kra (obecnie Nabrzeże Huty i Cementowe) władzom polskim. W 1947 r. odbył się pierwszy wytop surówki po wojnie. Obecnie Huta "Szczecin" upadła.

Na obrotnicy dokonujemy zwrotu i wracamy w kierunku południowym. Po prawej stronie możemy podziwiać malownicze wzniesienia Płaskowzgórza Warszewskiego. Ma ono kształt ściętego stożka o średnicy ok. 8 km i powierzchni ok. 50 km kw. Jego wysokość wynosi średnio 100-110 m n.p.m., najwyższe wzniesienie Wzgórze Wieleckie liczy 131 m n.p.m.

Mijamy Nabrzeże Cementowe, a nieco dalej Nabrzeże Fosfatowe, należące do byłych Szczecińskich Zakładów Nawozów Fosforowych "Superfosfat", obecnie Fosfat. W okresie II wojny światowej w zakładzie produkowano materiały wybuchowe. Zakład został zniszczony podczas nalotów alianckich w ok. 50 proc. Od 1949 podjęto produkcję kwasu siarkowego, a w latach następnych superfosfatu.

Mijamy dzielnicę Glinki oraz kolejno nabrzeża: Gocławskie, Snop, Huk (Bunkrowe) i Żeglarskie położone u podnóża dzielnicy Gocław. Po prawej stronie, na Zielonym Wzgórzu, zwanym także Winnogórą, znajduje się wieża widokowa, zwana Wieżą Bismarcka. Wybudowano ją w 1912 r. jako mauzoleum "żelaznego kanclerza" wg proj. prof. Wilhelma Kreisa.

Zielone Wzgórze i sąsiednie Leśne Wzgórze od XIX w. było miejscem rekreacyjnych wypraw mieszkańców Szczecina. W owym czasie założono tutaj, działające do ostatniej wojny, dwa lokale gastronomiczne. Wytyczono ścieżki spacerowe i urządzono strzelnicę. Należy mieć nadzieję, że to aktualnie zaniedbane miejsce znajdzie dobrego gospodarza i znowu stanie się atrakcją turystyczną dla mieszkańców i przyjeżdżających gości.

Nad Odrą basen jachtowy z końca XIX w., obok którego wybudowano hotel i restaurację "Jachtowa". Obok Marina Gocław najstarsza marina w Szczecinie. Mijamy Nabrzeże Hydrograficzne należące do Bazy Oznakowania Nawigacyjnego Urzędu Morskiego w Szczecinie, odpowiedzialnego za utrzymanie urządzeń nawigacyjnych toru wodnego Świnoujście - Szczecin i zespołu portowego.

Znajdź nas na Google+


Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Szymon Twardy
  • Szymon Twardy
  • 14.09.2012 20:05

Warto wybrać się na taka wycieczkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każdy mieszkaniec Szczecina powinien chociaż raz, wybrać się na taką wycieczkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zobacz reportaż z wycieczki po porcie (Odrze) cz. II

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.