Facebook Google+ Twitter

Szlaki turystyczne Szczecina. Wycieczka po porcie cz. III

Dalej płyniemy wzdłuż Nabrzeża Mak. Nad okolicą góruje wieża neogotyckiego kościoła na Golęcinie zbudowanego w połowie XIX w.

Przepływamy wzdłuż Nabrzeża Golęcińskiego i Jachtowego, należącego dawniej do Morskiej Stoczni Jachtowej im. Leonida Teligi oraz warsztatów i magazynów Transoceanu. Po prawej stronie widoczne wzniesienie zwane Wzgórzem Kupały. Wzgórze to, ze zlokalizowaną na nim restauracją, należało do ulubionych miejsc rekreacyjnych szczecinian w XIX i początku XX w.

Wycieczka po porcie. / Fot. Elżbieta SadowskaPo prawej stronie mijamy przystań wędkarską z hangarami na łodzie, nazwaną Szczecińskim Bangkokiem. Zbliżamy się do Nabrzeża Żelechowskiego Dolnego należącego dawniej do Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich "Gryf". Dalej Nabrzeże Żelechowskie Górne, gdzie przeładowywane są paliwa płynne (Ships Service). Dawniej przy nabrzeżu tym można było kupować ryby bezpośrednio z łodzi rybackich. W głębi, na lądzie, znajdował się plac targowy.

Za placem i jezdnią, na wzniesieniu, duży park w stylu angielskim (obecnie zarośnięty chaszczami), założony przez Augustę Zofię Tilebein. W środku znajdował się pałacyk zbudowany w 1809-1810 r. będący przez wiele lat miejscem spotkań szczecińskiej elity kulturalnej. Odbywały się tutaj koncerty z udziałem Karola Loewego, wieczory literackie z udziałem szczecińskiego poety Ludwika Giesebrechta i wiele innych imprez kulturalnych. Pałacyk nie przetrwał bombardowań alianckich, w czasie ostatniej wojny.

Z pokładu statku, po lewej stronie widzimy wspomniany wcześniej dok o nośności 15 tys. ton, a dalej Nabrzeże Mazowieckie (Remontowe) Szczecińskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” S.A. Przy nowym nabrzeżu nowoczesna hala czyszczenia i malowania okrętowych pokryw lukowych wg technologii niemieckiej firmy Kiessa.

Po prawej widoczny Basen Młyński, należący do Akademii Morskiej, ze statkiem (Nawigator XXI) i zabudowaniami przeznaczonymi do szkolenia marynarzy w zakresie ratownictwa morskiego. Dalej po tej samej stronie nabrzeże Zakładu Taboru Pływającego portu szczecińskiego.

Przy Nabrzeżu Warsztatowym holowniki i żurawie pływające o nośności od kilku do 200 ton. Po lewej stronie Basen Brodowski, w którym stoi dok pływający wyprodukowany w Wielkiej Brytanii w 1959 r. o nośności 5,5 tys. ton. Tuż za basenem przy Nabrzeżu Gdyńskim dok pływający z 1941 r. o nośności ok. 8 tys. ton. Przy nim doko-podnośnik o nośności 1700 ton.


Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Zobacz: Szlaki turystyczne Szczecina: Wycieczka po porcie cz. III

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szlaki turystyczne Szczecina: „Wycieczka po porcie” cz. III

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam za nadużywanie słowa "dawniej", ale taka jest szczecińska rzeczywistość. Większość zakładów przemysłowych obok których przepływaliśmy upadła. Nie ma już: Huty Szczecin, Morskiej Stoczni Jachtowej im. Teligi, PPDiUR "Gryf", Transoceanu, Stoczni Szczecińskiej i wielu mniejszych zakładów, które przeszły do szczecińskiej "legendy" o przemysłowej potędze Szczecina.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.